Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КИРИЛІВСЬКА ЦЕРКВА – РЕЛІГІЙНИЙ ТА ЦЕРКОВНО-ПОЛІТИЧНИЙ ОСЕРЕДОК СЕРЕДНЬОВІЧНОГО КИЄВА

КИРИЛІВСЬКА ЦЕРКВА – РЕЛІГІЙНИЙ ТА ЦЕРКОВНО-ПОЛІТИЧНИЙ ОСЕРЕДОК СЕРЕДНЬОВІЧНОГО КИЄВА

Назва:
КИРИЛІВСЬКА ЦЕРКВА – РЕЛІГІЙНИЙ ТА ЦЕРКОВНО-ПОЛІТИЧНИЙ ОСЕРЕДОК СЕРЕДНЬОВІЧНОГО КИЄВА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,05 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМ. Г. С. СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

УДК 947.5/7:26:323:477
МАРГОЛІНА Ірина Євгенівна
КИРИЛІВСЬКА ЦЕРКВА – РЕЛІГІЙНИЙ
ТА ЦЕРКОВНО-ПОЛІТИЧНИЙ
ОСЕРЕДОК СЕРЕДНЬОВІЧНОГО КИЄВА
Спеціальність 09.00.11 - релігієзнавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового
ступеня кандидата історичних наук
Київ – 2000
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі релігійних процесів в Україні Відділення релігієзнавства
Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України
Науковий керівник ФИЛИПОВИЧ Людмила Олександрівна, кандидат
філософських наук, старший науковий
співробітник Відділення релігієзнавства
Інституту філософії ім Г.С.Сковороди НАН України

Офіційні опоненти: ПАНЧЕНКО Петро Пантелеймонович, доктор
історичних наук, професор, завідувач відділом сучасної
історії України Інституту історії НАН України
ПАВЛЕНКО Юрій Вітальовіч, кандидат
історичних наук, доктор філософських наук,
провідний науковий співробітник Інституту
світової економіки НАН України
 
Провідна установа Полтавський державний педагогічний інститут
Захист відбудеться 25 лютого 2000 року о 14 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03 в Інституті філософії ім Г.С.Сковороди НАН України (01001, Київ - 1, вул. Трьохсвятительська, 4)
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту філософії ім.Г.С.Сковороди НАН України ( 01001, Київ - 1, вул. Трьохсвятительська, 4)
Автореферат розісланий 25 січня 2000 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук НАДТОКА Г.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. В умовах відродження релігійного життя в Україні, відбудови визначних історико-архітектурних пам’ятників (Михайлівського Золотоверхого собору, церкви Богородиці Пирогощі, Успенського собору та ін. ) з’являється необхідність комплексного дослідження ролі сакральних споруд у формуванні духовності українського народу. Як матеріалізовані зразки його культури, релігії, політики, ідеології, вони засвідчують органічний зв’язок епох, тобто безперервність духовного діалогу минулих і сучасних поколінь.
Особливе місце серед таких споруд належить київській Кирилівській церкві - першооснові та ідейній домінанті однойменного монументального монастирського ансамблю. Як один з провідних церковно-політичних і культурних осередків Русі, Кирилівській храм є цінним і оригінальним джерелом історії середньовічного суспільства.
Заснування Кирилівської церкви припадає на ХІІ ст. - часи політичного та економічного піднесення Київської Русі, досягнутого внаслідок політики централізації влади фундатора храму, яка забезпечила певну консолідацію держави. В цю епоху на її теренах послідовно впроваджувалася візантійсько-християнська догматика, обряд і сакральна архітектурно-живописна традиція. Разом з тим зміцнення державних інститутів супроводжувалось активізацією автономізаційних процесів в Київській митрополії. Специфічні й маловідомі грані співіснування цих тенденцій рельєфно виражені в архітектурній та іконографічній концепціях Кирилівського храму, осягнення яких примножує наукові здобутки у сфері дослідження розвитку православної церкви в Україні.
Іконографічна програма храму містить також цінні для науки і, на першій погляд, завуальовані свідчення стосовно характеру утвердження однієї з визначних ознак Київського християнства, а саме: його відкритості до Заходу і Сходу, Риму і Візантії. Крім того, художній ансамбль Кирилівської церкви, що зберіг один з найколоритніших і найбагатших у світовому православ’ї комплекс давніх фресок (800 кв.м.), відкриває широкі перспективи для вивчення насиченої палітри давньоруського релігійного і культурного життя, визначення місця Київської Русі в системі європейських міждержавних та міжцерковних відносин.
Феномен Кирилівського храму полягає і в його функціональному призначенні як церкви-фортеці. Не випадково біля нього поступово зростали монастирські споруди і укріплення, перетворюючи церкву на цілісний архітектурно-художній монументальний комплекс, що містить цінну інформацію для вирішення широкого спектру історико-культурних та церковно-політичних проблем.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: КИРИЛІВСЬКА ЦЕРКВА – РЕЛІГІЙНИЙ ТА ЦЕРКОВНО-ПОЛІТИЧНИЙ ОСЕРЕДОК СЕРЕДНЬОВІЧНОГО КИЄВА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок