Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІДЕЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДИНИ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІЙ ТРАДИЦІЇ: ПАРАДИГМИ РОЗВИТКУ

ІДЕЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДИНИ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІЙ ТРАДИЦІЇ: ПАРАДИГМИ РОЗВИТКУ

Назва:
ІДЕЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДИНИ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІЙ ТРАДИЦІЇ: ПАРАДИГМИ РОЗВИТКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,80 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
УДК 130.2 (4)
ЛОЗНИЦЯ Світлана Альфредівна
ІДЕЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДИНИ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ
КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІЙ ТРАДИЦІЇ: ПАРАДИГМИ РОЗВИТКУ
09.00.04 — філософська антропологія, філософія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеню
кандидата філософських наук
Київ — 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі філософії культури, етики і естетики Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України
Науковий керівник: доктор філологічних наук БІЛИЙ Олег Васильович, провідний науковий співробітник відділу філософії культури, етики, естетики Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор БИЧКО Ада Корніївна, завідувачка кафедри суспільних наук Київського державного інституту театрального мистецтва імені І.К. Карпенка-Карого Міністерства культури і мистецтв України
кандидат філософських наук, ЯРОШ Олег Анатолійович, в/о вченого секретаря Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України
Провідна установа: Львівський національний університет імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України, кафедра філософії, м. Львів.
Захист дисертації відбудеться "26" вересня 2003 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.02 в Інституті філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України (м. Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: м. Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4.
Автореферат розісланий "22" серпня 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук |
Ситниченко Л.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Проблема людини завжди була центральною темою як для мислителів так і для релігійних подвижників. І релігія і наука робили свій внесок у розуміння сутності людини, можливості її розвитку, вдосконалення. ХХ століття усталило тенденцію “вдосконалення” людини шляхом втискування її у Прокрустове ложе тоталітарних ідеологій — націонал-соціалізму і більшовизму.
З огляду на цю тоталітарну тенденцію та її катастрофічні антропологічні наслідки необхідно, на нашу думку, переосмислити і відокремити від фальсифікацій та спотворень як роботи окремих філософів, так і саме поняття “досконалої людини”. Для цього вважаємо доцільним зосередитися на основних парадигмах розвитку ідеї вдосконалення, що лягли в основу європейської культури.
Найбільш значуща парадигма європейської культури була закладена платонізмом, прикметні риси якого представлені такими постатями як Плотін, Псевдо-Діонісій Ареопагіт, Аврелій Августин, і, звісно, сам Платон. Вони являють собою потужний вектор цивілізації Заходу — християнізований платонізм чи християнство, згідно з усталеною традицією яких досконалість людини знаходилась не у цьому світі, а цілком у іншому — надчуттєвому (за Платоном), чи Царстві Небесному (за канонами християнства). Ідея надчуттєвого світу, висловлена Платоном, стала домінуючим принципом подальших століть — усі земні блага втрачають свою значущість з огляду на існування надчуттєвого світу.
Принципово іншу парадигму розуміння людини виявляє епоха Просвітництва, яка утверджує віру в можливість раціонально змінити її на краще, безмежно покладаючись на людський розум і гармонізацію суспільства через освічення індивідів та розвиток їх творчого начала. Проте соціальна практика ХХ століття значною мірою скомпрометувала ідею просвітництва (тоталітаризм).
Наукові відкриття Нового часу спонукали до зміни ставлення людей до релігії, що істотно позначилось на культурній творчості. Ця прикметна ознака нашої цивілізації, чи ненайбільшою мірою знаменована постаттю Фрідріха Ніцше, що її можна артикулювати його ж словами — “Бог помер”. Ніцше, за висловлюванням Карла Ясперса, ставить “діагноз сучасній дійсності” і намагається знайти шлях, яким повинна йти людина за цих умов. Ніцше пропонує покладатися при цьому на визнання засадничого “значення земного”: відкидаючи потойбічний світ, який, починаючи з Платона, був утіленням досконалості, він закликає шукати досконалість саме в цьому земному світі та проголошує появу вищої людини — надлюдини, яка є вищим, ніж реально існуючі істоти, видом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ІДЕЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДИНИ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІЙ ТРАДИЦІЇ: ПАРАДИГМИ РОЗВИТКУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок