Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФІЗІОЛОГІЧНА РОЛЬ ЛЕКТИНІВ У ПРОЦЕСАХ ДОЗРІВАННЯ І ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ КВАСОЛІ

ФІЗІОЛОГІЧНА РОЛЬ ЛЕКТИНІВ У ПРОЦЕСАХ ДОЗРІВАННЯ І ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ КВАСОЛІ

Назва:
ФІЗІОЛОГІЧНА РОЛЬ ЛЕКТИНІВ У ПРОЦЕСАХ ДОЗРІВАННЯ І ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ КВАСОЛІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,49 KB
Завантажень:
332
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
УДК 581.141:142:547.96
Ковальчук Наталія Віталіївна
ФІЗІОЛОГІЧНА РОЛЬ ЛЕКТИНІВ У ПРОЦЕСАХ ДОЗРІВАННЯ І ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ КВАСОЛІ
03. 00. 12 - фізіологія рослин
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ - 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі фітогормонології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
Науковий керівник:
доктор біологічних наук, професор
Мусатенко Людмила Іванівна,
Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України,
завідувач відділу фітогормонології
Офіційні опоненти:
доктор біологічних наук, ст. наук. співробітник
Яворська Вікторія Казимирівна,
Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, м. Київ
завідувач відділу росту і розвитку рослин
кандидат біологічних наук
Мельникова Наталія Миколаївна,
Інститут мікробіології та вірусології ім. Д.К.Заболотного
НАН України, м. Київ
науковий співробітник відділу мікробіологічних процесів на твердих поверхнях
 
Провідна установа:
Львівський національний університет імені Івана Франка
Захист дисертації відбудеться 18.06.2001 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.24 Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою:
03022, Київ, проспект академіка Глушкова, 2, біологічний факультет, ауд. 215.
Поштова адреса: 01033, Київ-33, вул. Володимирська, 64.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка: 01033, Київ-33, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий 17.05.2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради____________ Брайон О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми. Лектини (від лат. legere - вибирати) - білки зі специфічними біологічними властивостями, які зворотно й вибірково зв`язують вуглеводи, не викликаючи їх хімічного перетворення, привертають увагу вчених не одне десятиліття (Rigas, Osgood, 1955; Roth, 1978; Луцик и др., 1981; Chrispeels, Raikhel, 1991). Зв`язування лектинів із вуглеводними компонентами поверхні призводить до аглютинації клітин або рослинних протопластів, мітогенної стимуляції лімфоцитів, зміни іонної проникності мембран, лізису зооспор грибів, стимуляції проростання пилку, токсичності по відношенню до клітин ссавців та інших подій. Проте, єдиної думки щодо фізіологічної ролі лектинів у рослинах на даний час не знайдено. Останні дослідження з лектинами зародків пшениці розкривають їх антистресову та захисну роль (Шакирова, Безрукова, Шаяхметов, 1995). При цьому показано, що антистресова роль лектинів може бути опосередкована фітогормонами, зокрема, абсцизовою кислотою. Так, встановлена стимулююча дія цього фітогормона на синтез лектинової мРНК (Mansfield and Raikhel, 1990). У дослідах з калусною культурою квасолі (Borrebaeck and Linsefors, 1985) показано, що на безгормональному середовищі не відбувається синтезу лектинів, а при дії кінетину та 2,4-Д вміст лектину зростає. Найбільша кількість лектинвмісних видів належить до родини бобових, з насіння яких виділені найвідоміші фітолектини - фітогемаглютинін (ФГА) і конканавалін А відповідно з Phaseolus vulgaris L. і з Canavalia ensiformis L. ФГА - один з перших очищених та охарактеризованих аглютинінів, локалізований у білкових тілах, складає близько 10% сумарного білку сім`ядолей і розпадається протягом росту проростка, подібно до інших запасних білків (Bollini, Chrispeels, 1978). Проте, наявність ФГА у вегетативних органах протягом усього онтогенезу рослини (Borrebaeck, 1984) та гіпотези про можливу участь в регуляції клітинного поділу (Rietveld et al., 2000), у розвитку білкових тіл протягом дозрівання (Walton, 1980; Booij et al., 1996) та у захисті проростаючого насіння (Peumans, Van Damme, 1995) свідчать про набагато ширшу, ніж запасну, фізіологічну роль лектинів насіння. У роботі була зроблена спроба дослідити кінетику накопичення лектину в процесі дозрівання і проростання насіння квасолі та його зв`язок зі змінами у комплексі фітогормонів, що має велике значення для розуміння як гормональної регуляції синтезу окремих білків, так і функціональної ролі лектинів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: ФІЗІОЛОГІЧНА РОЛЬ ЛЕКТИНІВ У ПРОЦЕСАХ ДОЗРІВАННЯ І ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ КВАСОЛІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок