Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АНТРОПОНІМІЯ НИЖНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ В ЇЇ ІСТОРИЧНОМУ РОЗВИТКОВІ (НАДВЕЛИКОЛУЗЬКИЙ РЕГІОН)

АНТРОПОНІМІЯ НИЖНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ В ЇЇ ІСТОРИЧНОМУ РОЗВИТКОВІ (НАДВЕЛИКОЛУЗЬКИЙ РЕГІОН)

Назва:
АНТРОПОНІМІЯ НИЖНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ В ЇЇ ІСТОРИЧНОМУ РОЗВИТКОВІ (НАДВЕЛИКОЛУЗЬКИЙ РЕГІОН)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,73 KB
Завантажень:
478
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІЛЬЧЕНКО ІРИНА ІВАНІВНА
УДК: 808. 3 – 02 -55
АНТРОПОНІМІЯ НИЖНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ
В ЇЇ ІСТОРИЧНОМУ РОЗВИТКОВІ
(НАДВЕЛИКОЛУЗЬКИЙ РЕГІОН)
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі загального і слов’янського мовознавства Запорізького державного університету Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник - |
доктор філологічних наук, професор Чабаненко Віктор Антонович, Заслужений діяч науки і техніки України, Запорізький державний університет, завідувач кафедри загального і слов’янського мовознавства.
Офіційні опоненти - | доктор філологічних наук, професор Горпинич Володимир Олександрович, Дніпропетровського національного університету.
кандидат філологічних наук, доцент
Познанська Віра Дмитрівна Донецького державного університету.
Провідна установа - | Кіровоградський державний педагогічний університет ім.Володимира Винниченка.
Захист відбудеться “ 5 ” червня 2003 року о 14.00 годині на засіданні вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49025, м.Дніпропетровськ, провулок Науковий, 13, корпус 1, філологічний факультет, ауд.804.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49025, м.Дніпропетровськ, провулок Науковий, 13.
Автореферат розіслано “ 5 ” травня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Ковальчук М.С.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми. Розмаїття прізвищ, що ідентифікують кожного з нас і народ в цілому, їх неповторний фонетичний лад, багатство словотвірних моделей, співвіднесеність із реальною дійсністю ще раз переконливо доводять, що українська мова бере свій початок у глибокій праслов’янській давнині; антропоніми як органічна частина словникового складу мови свідчать, що вона (мова) постійно живилася народними говірками, а в окремих випадках поповнювалася чужомовними елементами.
Система досліджуваних прізвищ є відображенням різноспектрової єдності внутрішньомовних та екстралінгвальних чинників. Їх вивчення є важливим з точки зору історичних процесів, що супроводжували формування цієї системи, з точки зору виявлення характерних словотвірних тенденцій, що позначилися на розбудові антропонімійної системи української мови, впливу чужомовних елементів на творення прізвищ і взаємозалежності інтра- та екстралінгвальних факторів у становленні засобів та способів ідентифікації особи. Дослідження антропонімійної системи надвеликолузького регіону (тобто території, що прилягала до колишнього Великого Лугу, а тепер прилягає до Каховського водоймища) кінця ХVІ – ХХ ст. дозволяє простежити живий ланцюг творення ідентифікаційних засобів: з’ясувати стан антропонімійної народної системи до моменту її адміністративно-юридичного нормування й після нього, що є важливим для вивчення характеру цього процесу.
Прізвища як багатий лінгвокультурний матеріал часто ставали об’єктом наукових досліджень. Частина з цих досліджень спричинена зацікавленістю вчених антропонімією конкретних історико-етнографічних регіонів України. Йдеться про монографічні дослідження, дисертаційні роботи, а також статті, написані на сучасному та історичному матеріалі, які є не лише вагомим внеском у розвиток антропоніміки, але й уводять у науковий обіг новий фактичний матеріал. Та все ж необхідно визнати, що українська антропонімія досліджена нерівномірно. Це стосується не лише окремих типів антропонімів. Не однаковою мірою вивчено їх територіальне поширення в різні історичні періоди.
Комплексно досліджена антропонімійна система Закарпаття (П. Чучка), антропонімія Середньої Наддніпрянщини (І. Сухомлин), прізвища степової України (В. Горпинич), прізвища східної України (В. Познанська), прізвища Бойківщини (Г.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: АНТРОПОНІМІЯ НИЖНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ В ЇЇ ІСТОРИЧНОМУ РОЗВИТКОВІ (НАДВЕЛИКОЛУЗЬКИЙ РЕГІОН)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок