Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> чайка (vanellus vanellus l.) на заході України: біологія, динаміка чисельності, біотопічниЙ розподіл

чайка (vanellus vanellus l.) на заході України: біологія, динаміка чисельності, біотопічниЙ розподіл

Назва:
чайка (vanellus vanellus l.) на заході України: біологія, динаміка чисельності, біотопічниЙ розподіл
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,96 KB
Завантажень:
187
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
національна академія наук україни
інститут зоології ім. шмальгаузена
Шидловський Ігор Віталійович
УДК 598.332:591.5 (477.8)
чайка (vanellus vanellus l.) на заході України: біологія, динаміка чисельності, біотопічниЙ розподіл
03.00.08 – зоологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі зоології біологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Царик Йосиф Володимирович
Львівський національний університет імені Івана Франка,
завідувач кафедри зоології
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Серебряков Валентин Валентинович
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри зоології
Черничко Йосиф Іванович
Мелітопольський державний педагогічний університет,
провідний науковий співробітник Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена, завідувач Азово-Чорноморської орнітологічної станції
Провідна установа: Одеський національний університет імені Іллі Ілліча Мечнікова
Захист відбудеться “_21_”квітня_2005 р. о _10____годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д2 6.153.01 при Інституті зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України за адресою: 01601, м. Київ-30, вул. Богдана Хмельницького, 15.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту зоології ім. Шмальгаузена НАН України
Автореферат розісланий “_17_”_, березня_2005 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, кандидат біологічних наук В. В. Золотов


загальна характеристика роботи
Актуальнiсть теми. Чайка (Vanellus vanellus L.) – єдиний вид монотипового роду Vanellus Brisson, 1760 в орнітофауні світу і до останнього часу залишалася найчисельнішим представником ряду Сивкоподібні в Україні. Внаслідок антропогенної трансформації природного середовища та агроландшафтів, популяції цього виду суттєво зменшились, що підтверджує істотне зменшення чисельності чайок у 16 країнах Європи (Hagemeijer, Blair, 1997). Це пов’язане із широкомасштабним осушенням заболочених земель у другій половині ХХ століття, регулюванням русел рік, створенням низки водосховищ, ставів, хвостосховищ гірничих підприємств, зміною системи землекористування, що вплинуло на динаміку чисельності та біотопічний розподіл виду в межах всього ареалу. Отже, дослідження біології чайки актуальне для планування системних заходів з охорони та ведення природоощадливого землекористування.
Особливо важливе вивчення екології чайки в умовах інтенсивного ведення сільського господарства та оцiнка його впливу на орнiтофауну в цiлому і на стан популяцій чайки зокрема. Вивчення окремих аспектів гнiздової бiологiї цього виду, його етології та трофіки, дає багатий матерiал для виявлення складної системи внутрішньо- та мiжвидових зв’язкiв, для розв’язання деяких теоретичних проблем щодо колонiальностi тварин, наслідіків екологiчної iзоляцiї та ролі в екосистемах. В регiонi дослiдження основними мiсцями гнiздування чайок є заплавні луки, торфовища, пасовища, сільськогосподарські поля, берегові лінії озер, стави та відстійники. Негативний вплив на біотопічний розподіл виду мало розорювання прибережних зон, ранньовесняне випалювання трав, перевипас та зростаюче навантаження хижаків у репродуктивний період.
Пізнання закономірностей міграцій важливе для розробки заходів щодо безпеки польотів літаків. Вивчення шляхів міграцій птахів, виявлення місць відпочинку для живлення необхідне для розвитку заповідної справи, раціонального ведення мисливського господарства, охорони біорізноманіття тощо. Опубліковані досі дані щодо біології чайки в Україні фрагментарні і, здебільшого, містять відомості з окремих локалітетів регіону. На заході України тривалий час залишалися не вивченими особливості біології виду, біотопічні закономірності поширення, сезонна і географічна мінливість нідологічних та оологічних показників, терміни і напрямки міграцій, бюджет часу і добова активність чайок, вплив різноманітних чинників на успішність розмноження та життєздатність популяцій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: чайка (vanellus vanellus l.) на заході України: біологія, динаміка чисельності, біотопічниЙ розподіл

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок