Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛЕКСИКА ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ В ПІВНІЧНОУКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI

ЛЕКСИКА ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ В ПІВНІЧНОУКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI

Назва:
ЛЕКСИКА ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ В ПІВНІЧНОУКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,18 KB
Завантажень:
482
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Національна академія наук україни
Інститут української мови
Титаренко Валентина Миколаївна
УДК 811.161.2’373.45-112+81’282
ЛЕКСИКА ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ В ПІВНІЧНОУКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI  ст.
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано на кафедрі української мови Житомирського державного університету імені Івана Франка, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, в.о. професора
Мойсієнко Віктор Михайлович,
директор навчально-наукового інституту
філології та журналістики Житомирського
державного університету імені Івана Франка.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Білоусенко Петро Іванович,
Запорізький національний університет,
професор кафедри української мови;
кандидат філологічних наук
Дидик-Меуш Ганна Михайлівна,
науковий співробітник відділу української
мови Інституту українознавства
ім. І.Крип’якевича НАН України.
Захист відбудеться “12” грудня 2007 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 Інституту української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “10” листопада 2007 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук В.М. Фурса
Загальна характеристика роботи
Запозичення – один із продуктивних способів розширення словникового складу будь-якої мови. Проблема запозичень в українській мові сьогодні не є новою, малодослідженою. Перші наукові праці про запозичення з’являються в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. (П. Житецький, Д. Шелудько, І. Шаровольський, І. Огієнко). Проблему мовних контактів різних періодів досліджували Л. Булаховський, Ю. Жлуктенко, Л. Гумецька, Й. Андерш, П. Лизанець, М. Рогаль, Л. Худаш, В. Русанівський, А. Непокупний, Н. Романова, С. Гриценко та ін. Зверталися до цієї теми зарубіжні дослідники, переважно польські: Ст. Грабець, Т. Лер-Сплавинський, М. Лесів, С. Роспонд, В. Вітковський, Ю. Косць. Проблему запозичень в українському мовознавстві вивчали різноаспектно: результати мовних контактів (поява тюркізмів, полонізмів, германізмів, латинізмів, мадяризмів тощо); вплив запозичень у різні мовні періоди; жанрово-стилістичне функціонування запозиченої лексики. Цим питанням присвячено як окремі монографічні, дисертаційні розвідки, статті, так і праці, опосередковано дотичні до проблеми. Однак сьогодні поставлена проблема через свою широту, багатоаспектність вивчення є актуальною і має практичне та теоретичне значення: потреба в словнику запозиченої лексики, вироблення єдиної методології дослідження запозичених лексем, установлення реального відсотка запозичень в українській мові.
Вивчення запозичених лексем на певній території проводилося чи проводиться лише на сучасному зрізі (К. Дейна “Польські елементи в західноукраїнських говорах”, Г. Кьорян “Романізми в українських говорах Хустщини”, Г. Аркушин “Полонізми в західнополіських говірках” та ін.). Слова іншомовного походження потребують спеціального дослідження ще й тому, що в українській лінгвістиці не створено історичного словника запозичених слів. Хоч походження лексем в українській мові відображено в історичних словниках (Словник староукраїнської мови XIV – XV ст., Словник української мови XVI – XVII ст., Матеріали... Є. Тимченка тощо), але, як зазначають укладачі, встановлення джерела запозичень не є для них основним завданням. Розпорошеність праць, у яких об’єктом виступають запозичення, часто заважає дослідникам однозначно кваліфікувати ту чи ту лексему.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: ЛЕКСИКА ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ В ПІВНІЧНОУКРАЇНСЬКИХ ПАМ’ЯТКАХ XVI

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок