Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Феноменологічна онтологія тілесності

Феноменологічна онтологія тілесності

Назва:
Феноменологічна онтологія тілесності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,46 KB
Завантажень:
257
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Плющева Майя Олексіївна
УДК 141.113
Феноменологічна онтологія тілесності
09.00.01 – онтологія, гносеологія, феноменологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії філософського
факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Богачов Андрій Леонідович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри філософії.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, доцент
Гомілко Ольга Євгенівна,
Інститут філософії імені Григорія Сковороди
НАН України,
старший науковий співробітник;
кандидат філософських наук, доцент
Тимохін Олександр Михайлович,
Таврійський національний університет
імені В. І. Вернадського,
доцент кафедри філософії.
Захист відбудеться « 23 » 06 2008 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.27 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 64, ауд. 330.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці імені М. О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, зал № 12.
Автореферат розісланий «22 » 05 2008 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Н. В. Караульна
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Феноменологія, як одна з сучасних філософських течій, розглядає проблеми, що пов’язані з обґрунтуванням цілісності людської екзистенції, специфічністю людського буття у світі та поміж людей. Феноменологічний погляд на сферу людських відносин і довколишній світ змушує нас не лише звернути пильну увагу на людську тілесність, але й зарахувати її, як один з визначальних факторів, до онтологічних засад. Адже тілесність не лише продукує відчуття, вона сама є онтологічно значимою, такою, яку не оминути у спробах осягнути сутність людини. Намагання розв’язати проблеми людського існування, що виходили з уявлень про другорядність тілесності та її непевного зв’язку зі свідомістю та психікою, породили значну кількість теорій і напрямів у філософії та психології, які або не могли пояснити деякі результати спостережень та експериментів, або доходили суперечливих висновків і містили більше прогалин і нових питань, аніж чітких відповідей.
Слід зазначити, що феноменологія використовує деякі принципи та експериментальні дані ґештальт-теорії, але пропонує іншу методологічну основу для мислення з вихідних положень ґештальт-теоретиків. Розробки феноменологів доводять, що тіло є не лише супутником інтелекту та засобом зміни просторових перспектив, а само є суб’єктом сприйняття, має власну інтенційність і свідомість, нехай і неявну, не таку, що покладає свій предмет перед собою, – нететичну свідомість. Уже не можна у філософії редукувати тіло, нехтувати ним, адже воно, а не інтелект і трансцендентальне еґо, стає посередником та ініціатором інтерсуб’єктивних взаємин. Такий підхід до тілесності дозволяє пояснити особливості сприйняття власного тіла, майже миттєві схоплення різниці між мною та іншими людьми, між ними та неживими тілами, роботами. Феноменологічні концепція та метод уможливлюють цілісний розгляд людського буття без дискретних розривів живого та перетворення його на мертвий аналітичний матеріал. Підхід Едмунда Гусерля та його послідовників дає змогу віднайти аспекти тілесності, яким не приділяли гідної уваги або не вважали за потрібне описати чи проаналізувати, які, однак, відіграють суттєву роль у становленні повноцінної людської особистості, що перебуває у світі та серед людей.
Як свідчать дослідження Едмунда Гусерля, Мориса Мерло-Понті, Жана-Поля Сартра та інших феноменологів, тілесність відіграє неабияку роль у міжлюдській комунікації. Тепер ми не можемо оминати питання тілесності у філософському осмисленні людських взаємин, так само як не можемо нехтувати темою інтерсуб’єктивності, звертаючись до проблеми тіла.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Феноменологічна онтологія тілесності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок