Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Візантія і кочівники Північного Причорномор’я Х–ХІ ст.: історіографія проблеми

Візантія і кочівники Північного Причорномор’я Х–ХІ ст.: історіографія проблеми

Назва:
Візантія і кочівники Північного Причорномор’я Х–ХІ ст.: історіографія проблеми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,07 KB
Завантажень:
503
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
МЕЛЬНИК Микола Миколайович
УДК [94(495.02+94(=512.1)-05-4.66]”9/10”
Візантія і кочівники Північного Причорномор’я Х–ХІ ст.: історіографія проблеми
Спеціальність 07.00.06. – історіографія, джерелознавство
та спеціальні історичні дисципліни
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
ЛЬВІВ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі історії середніх віків та візантиністики Львівського націо-нального університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: | кандидат мистецтвознавства, доцент
Откович Василь Петрович,
директор Львівського державного коледжу
декоративного та ужиткового мистецтва
імені Івана Труша
Офіційні опоненти: | доктор історичних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Котляр Микола Федорович,
Інститут історії України НАН України,
головний науковий співробітник
 
кандидат історичних наук, доцент
Щодра Ольга Михайлівна,
Львівський національний університет
імені Івана Франка,
доцент кафедри давньої історії України
та архівознавства
Провідна установа: |
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Захист відбудеться 3 квітня 2007 року о 15 год. на засіданні спеціа-лізованої вченої ради К 35.051.12 у Львівському національному університеті імені Івана Франка за адресою: 79000, м. Львів, вул. Університетська, 1, ауд. 220.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка за адресою: 79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5.
Автореферат розісланий 2 березня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук, професор Сухий О.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Візантійська імперія від виникнення до занепаду співіснувала з кочовими народами Північного Причорномор’я – від гуннів до татар. Воєнні зіткнення та мирна співпраця Візантії з печенігами, узами та половцями у Х–ХІ ст. – важливий відтинок історії Балкан і Північного Причорномор’я.
З кінця ІХ та про-тягом Х ст. печеніги ставали учасниками різноманітних конфліктів за участю Візантії, Болгарії, Угорщини та Русі як на боці імперії, так і про-ти неї. Візантія надавала стосункам з печенігами значної ваги. Активно розвивалася торгівля між кримськими володіннями імперії та степовиками.
Від початку другої чверті ХІ ст. володіння імперії стали об’єктом чис-лен-них нападів кочівників. Набіги печенігів, узів, половців, участь кочівників у во-ро-жих щодо Візантії діях угорських та сельджуцьких володарів, заворушеннях міс-цевого населення балканських фем імперії, їх боротьба у лавах заколотників, взаємне протистояння кочівників на те-ри-то-рії Візантії призвели до значного ослаблення імперії. З іншого боку, ба-зи-левси залучали кочівників для охорони кордонів і ведення бойових дій на території Малої Азії та Балкан. У другій половині ХІ ст. на території сучасної Північно-Східної Болгарії існувало санкціоноване візантійською владою політичне утворення печенігів – Пацінакія.
Міграція половецьких племен в район Дунаю, яка розпочалася в останній третині ХІ ст., стала через століття одним з вирішальних факторів втрати Візантією значної частини європейських володінь та появи Другого болгарського царства.
Важливим є й культурний аспект взаємодії кочівників і Візантії у Х–ХІ ст. Грецькі джерела повідомляють про кілька спроб хрещення печенігів, існують згадки про ознайомлення кочівників на Балканах з ісламом. Археологічні знахідки, підтверджені творами візантійських істориків, дають підстави говорити про початки процесу осідання кочівників у регіоні. Етнічні сліди кочівників Північного Причорномор’я простежуються у сучасних гагаузах, які компактно мешкають на території сучасної Болгарії, Румунії, Молдови та України.
Цим зумовлений великий інтерес до стосунків Візантійської імперії з тюркськими кочівниками Північного Причорномор’я в історичній літературі багатьох країн.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Візантія і кочівники Північного Причорномор’я Х–ХІ ст.: історіографія проблеми

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок