Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФІЛОСОФСЬКІ ПОГЛЯДИ ГАВРИЇЛА КОСТЕЛЬНИКА

ФІЛОСОФСЬКІ ПОГЛЯДИ ГАВРИЇЛА КОСТЕЛЬНИКА

Назва:
ФІЛОСОФСЬКІ ПОГЛЯДИ ГАВРИЇЛА КОСТЕЛЬНИКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,94 KB
Завантажень:
388
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
міністерство освіти і науки УКРАЇНИ
Львівський національний університет
імені Івана Франка
Мірчук Ірина Леонідівна
УДК 1(477)(09)+262.8
ФІЛОСОФСЬКІ ПОГЛЯДИ
ГАВРИЇЛА КОСТЕЛЬНИКА
Спеціальність 09.00.05 – історія філософії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Львів – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі філософії культури Інституту українознавства імені І.Крип’якевича НАН України.
Науковий керівник – доктор філософських наук, професор
Кашуба Марія Василівна
Інститут українознавства імені І.Крип’якевича,
завідувач сектору філософії культури
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Кралюк Петро Михайлович
Рівненський інститут слов’янознавства, проректор
кандидат філософських наук, доцент
Захара Ігор Степанович
Львівський національний університет імені Івана Франка, доцент кафедри історії філософії
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса
Шевченка, кафедра історії української філософії та
культури
Захист відбудеться 20 лютого 2002 року о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.02 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79002, м. Львів, вул. Університетська, 1, ауд. 301).
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (79005, м.Львів, вул.Драгоманова, 5).
Автореферат розіслано 19 січня 2002р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Д 35.051.02
доктор політичних наук, професор В.М.Денисенко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. У часи незалежності України спостерігаємо пожвавлений інтерес до історичного минулого, особливо до тих постатей, чия діяльність і творчість була знаменною віхою в процесі розвитку духовного життя. Українська релігійна філософія першої половини XX ст., незважаючи на доступність матеріалів та джерел, досі залишається маловідомим явищем. Активно нині вивчається творчість митрополита Андрія Шептицького, його наступника на митрополичому престолі, згодом кардинала Йосифа Сліпого, порівняно з ними значно глибше вивчена спадщина митрополита Іларіона (Івана Огієнка), а також Василя Липківського. Поза увагою дослідників донині залишаються не лише філософський зміст української релігійної філософії як явища української духовної культури, а й численні видатні постаті, які формували цю філософію, вирішували у своїх творах онтологічні, гносеологічні чи антропологічні проблеми.
Серед маловивчених імен є і постать Гавриїла Костельника (1886-1948). На його імені лежить печатка "відступника", "зрадника віри", "прислужника більшовизму" тощо. Однак, якщо відкинути політичну чи ідеологічну заангажованість, то чітко видно, що серед представників української релігійної філософії першої половини XX ст., а навіть і серед діячів української духовної культури постать Гавриїла Костельника виділяється насамперед неординардинарністю мислення, талантом, глибокою ерудицією, всебічною освітою і, поза сумнівом, філософським світосприйняттям.
Особливе значення діяльність і творчість Гавриїла Костельника мала у 20-30-ті роки XX ст., коли після громадянської війни західноукраїнські землі знову опинилися у володіннях Речі Посполитої, що ознаменувалося новими потугами латинізації греко-католицької церкви. Однодумець митрополита Андрія Шептицького, о.Гавриїл Костельник в період його інтернування у Росію взяв на себе відповідальність за долю української церкви. Духовні пошуки й змагання Костельника можуть бути чудовою ілюстрацією тяглості традиції братств, творчості письменників-полемістів, невичерпності джерел, з яких поставала українська національна свідомість, як вона трансформувалася в умовах XX ст., збагачена українською інтелектуальною традицією та романтизмом XIX ст.
Позиція Гавриїла Костельника в "обороні Потієвої унії", як висловився Василь Щурат, переконує, що його змагання і його висновки мають універсальний характер, вони залишаються актуальними донині з огляду на становище церкви в сучасній Україні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ФІЛОСОФСЬКІ ПОГЛЯДИ ГАВРИЇЛА КОСТЕЛЬНИКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок