Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Синтез, структура та електрофізичні властивості твердих розчинів Ln1+xBa2Cu3Oy

Синтез, структура та електрофізичні властивості твердих розчинів Ln1+xBa2Cu3Oy

Назва:
Синтез, структура та електрофізичні властивості твердих розчинів Ln1+xBa2Cu3Oy
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,30 KB
Завантажень:
488
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Київський національний університет Імені Тараса Шевченка
Багінський Іван Леонідович
УДК 546.881.3'881.4'65'442
Синтез, структура та електрофізичні властивості твердих розчинів Ln1+xBa2Cu3Oy
02.00.01 – неорганічна хімія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата хімічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі неорганічної хімії Київського
національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник: доктор хімічних наук, професор
Неділько Сергій Андрійович
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
професор кафедри неорганічної хімії
Офіційні опоненти: член-кореспондент НАН України,
доктор хімічних наук
Білоус Анатолій Григорович
Інститут загальної та неорганічної хімії
імені В.І. Вернадського НАН України
зав. відділом хімії твердого тіла
кандидат хімічних наук, старший науковий співробітник
Редько Віктор Петрович
Інститут проблем матеріалознавства
імені І.М. Францевича НАН України
старший науковий співробітник відділу № 25
Провідна установа: Львівський національний університет
імені Івана Франка МОН України, хімічний факультет,
кафедра неорганічної хімії, м. Львів.
Захист відбудеться 21 квітня 2003 р. о 16.30 год. на засіданні спеціалізованної вченої ради Д 26.001.03 Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ-33, вул. Володимирська 64, хімічний факультет, Велика хімічна аудиторія.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (вул. Володимирська 56).
Автореферат розісланий 14 березня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат хімічних наук, доцент Л.П. Олексенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Тверді розчини типу Ln1+xBa2_xCu3Oy (Ln123), де Ln = La, Pr, Nd, Sm, Eu та Gd є структурними аналогами ВТНП-купрату YBa2Cu3Oy (Y123). Дослідження заміщення атомів барію на лантаноїд (Ва/Ln-заміщення) в Ln123 актуально, перш за все, для розуміння властивостей цих сполук та оптимізації їх надпровідних та фізико-хімічних параметрів, важливих з точки зору практичного застосування ВТНП матеріалів.
Вирощування монокристалів надпровідних фаз Ln123 та одержання крупно-крис-та-ліч-ної кераміки на їх основі вимагає детального знання фазових рівноваг типу склад-температура-парціальний тиск кисню в системах Ln-Ba-Cu-O. Відомо, що Ln123 матеріали, одержані при високому парціальному тиску кисню, характеризуються низькими критичними температурами (70-80 К) внаслідок розупорядкування катіонів лантаноїду та барію, що супроводжується гетерогенізацією Ln123 з утворенням твердих розчинів. З іншого боку, так як Ln/Ва заміщення має гетеровалентний характер і супроводжується збільшенням вмісту кисню, то пониження парціального тиску кисню буде сприяти утворенню стехіометриних Ln123. Саме на зразках Nd123, одержаних у атмосфері з пониженим вмістом кисню, досягнуто найвищі серед Ln123 величини критичної температури Тс та критичної густини струму Jc. Варто зазначити також, що саме ця система є найбільш дослідженою та досліджуваною останнім часом серед Ln123 сполук.
В той же час незначне розупорядкування катіонів Ln і Ва може мати позитивний вплив на властивості Ln123 сполук. В цих системах зафіксовано так званий пік-ефект (ПЕ), який полягає у наявності максимуму на кривих залежності критичної густини струму від величини магнітного поля в області 1-5 Т. Його виникнення пов’язують як з дефектами кристалічної гратки (дислокації, границі двійників), так і присутністю фаз з нижчими Тс, які можуть утворюватись за рахунок локальних флуктуацій хімічного складу зразків, що призводить до заміщенням барію рідкісноземельним елементом (розупорядкування) і утворенням твердих розчинів Ln123ss.
Ще один можливий механізм утворення центрів пінінгу - кисень-дефіцитні області. Причому, саме цей механізм розглядається багатьма дослідниками як найбільш ймовірний. Тому особливий інтерес викликає явище кисневої нестехіометрії в твердих розчинах Ln1+xBa2_xCu3Oy. Саме вміст, тип та ступінь впорядкування атомів кисню в кристалічній гратці суттєво впливають на електрофізичні і структурні властивості цих складних оксидів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Синтез, структура та електрофізичні властивості твердих розчинів Ln1+xBa2Cu3Oy

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок