Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ СТАНОВЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ

КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ СТАНОВЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ

Назва:
КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ СТАНОВЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,08 KB
Завантажень:
394
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
Лещенко Лілія Юріївна
УДК 930.85(4)+008(4)
КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ СТАНОВЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ
17.00.01 – теорія та історія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
КИЇВ 2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Київському національному університеті культури і мистецтв. Міністерство культури і мистецтв України, м. Київ.
Науковий керівник:доктор історичних наук, професор
Новохатько Леонід Михайлович,
заступник Міністра культури і мистецтв України
(Міністерство культури і мистецтв України).
Офіційний опонент: | кандидат історичних і доктор філософських наук,
Павленко Юрій Віталійович,
головний науковий співробітник відділу глобальних проблем світової цивілізації Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України.
Офіційний опонент: | кандидат історичних наук,
Мартинов Андрій Юрійович,
старший науковий співробітник відділу всесвітньої історії та міжнародних відносин Інституту історії України НАН України.
Провідна установа: | Харківська державна академія культури,
кафедра теорії та історії культури
Захист відбудеться 30.05.2003р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.807.02 у Київському національному університеті культури і мистецтв (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36, ауд. 209).
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Київського національного університету культури і мистецтв (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36, ауд. 209).
Автореферат розісланий 30.04.2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.В. Загуменна


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Культурно-історичний розвиток супроводжується виникненням проблем, які відіграють вирішальну роль у формуванні світоглядних установок, ідеалів, ціннісних орієнтацій. Ці проблеми визначають мотиви поведінки як окремих людей, так і різних соціальних груп, а тому вимагають спрямування серйозних зусиль на їх розв’язання чи, принаймні, суспільне усвідомлення. До числа цих проблем належить і проблема раціональності. Кожна епоха ставить її по-своєму і намагається розв’язати і осмислити у відповідності з наявними теоретичними підходами.
Феномен раціональності у вітчизняній історичній науці не піддавався спеціальному теоретичному вивченню, оскільки його було прийнято відносити до розряду філософських проблем. Відсутні і спроби його системного дослідження з розглядом передумов становлення і розвитку, а також аналізу особливостей функціонування в межах певних культурно-історичних епох.
Як універсальне явище, що є глибинною характеристикою людського мислення і культури, раціональність поширюється на всі види людської діяльності і тому потребує комплексного, міждисциплінарного вивчення в діапазоні від історії і теорії культури, естетики, соціології, психології, етнографії до економіки і семіотики. Всебічний і ґрунтовний аналіз цього явища дозволяє глибше зрозуміти природу раціональності, її соціокультурну обумовленість, з’ясувати причини її мінливості, виявити тенденції, що домінують у її розвитку.
До початку ХХ ст. раціональність не була окремим предметом наукового дослідження. Це до певної міри обумовлено досить поширеним уявленням про раціональність, яке пов’язує її з розумом, тобто з мислительною діяльністю людини. І лише праці В. Дільтея, М. Вебера, Е. Гуссерля, Г.Ріккерта, Е. Трьольча, К.Ясперса поклали початок розгляду раціональності як смислоутворюючого принципу людської діяльності, що визначає людину в її відносинах із природою, суспільством і самою собою. Цим було задано проблемне поле теоретичного дослідження раціональності. Проблема кризи раціональності в контексті розвитку європейської культури вперше піднята Е. Гуссерлем. Причину цієї кризи він вбачає у втраті віри в розум, який мислився не як інструмент пізнання, а як глибинна сутність людини.
Подальша розробка раціональності відбувалася в ракурсі осмислення її як наукової раціональності (К.Поппер, Т.Кун, І Лакатос, П.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ СТАНОВЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок