Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОСТОПІНІЄ БОКШАЯ-МАЛИНИЧА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОЇ ІРМОЛОЙНОЇ ТРАДИЦІЇ (на матеріалі ірмосів та вибраних співів літургій)

ПРОСТОПІНІЄ БОКШАЯ-МАЛИНИЧА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОЇ ІРМОЛОЙНОЇ ТРАДИЦІЇ (на матеріалі ірмосів та вибраних співів літургій)

Назва:
ПРОСТОПІНІЄ БОКШАЯ-МАЛИНИЧА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОЇ ІРМОЛОЙНОЇ ТРАДИЦІЇ (на матеріалі ірмосів та вибраних співів літургій)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,30 KB
Завантажень:
84
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ЛЬВІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА МУЗИЧНА АКАДЕМІЯ
ім. М.В. ЛИСЕНКА
ЗАДОРОЖНИЙ Ігор Зенонович
УДК 783.2 (477.87) (09)
ПРОСТОПІНІЄ БОКШАЯ-МАЛИНИЧА В КОНТЕКСТІ
УКРАЇНСЬКОЇ ІРМОЛОЙНОЇ ТРАДИЦІЇ
(на матеріалі ірмосів та вибраних співів літургій)
Спеціальність 17.00.03 – Музичне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Львів – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі музичної україністики Львівської національної музичної академії
ім. М.В. Лисенка, Міністерство культури і туризму України.
Науковий керівник: доктор мистецтвознавства, професор
Цалай-Якименко Олександра Сергіївна,
Львівська національна музична академія
ім. М.В. Лисенка, професор
кафедри музичної україністики ( м.Львів)
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор
Драч Ірина Степанівна,
проректор з наукової роботи
Харківського державного університету мистецтв
ім. І. П.Котляревського (м.Харків)
кандидат мистецтвознавства, доцент
Гнатюк Лариса Анастасівна
Національна музична академія України
ім. П. І. Чайковського,
доцент кафедри історії української музики (м.Київ)
Захист відбудеться „17” квітня 2008 року о 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.869.01 у Львівській національній музичній академії ім. М. В. Лисенка за адресою: м. Львів, вул. Н. Нижанківського, 5 (2-й поверх, Малий зал).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка.
Автореферат розіслано „14” березня 2008 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
Кандидат мистецтвознавства, доцент О.Т.Катрич
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Серед пам’яток давньої української музики особливе місце займає церковна монодія Закарпаття, своєрідне етнорегіональне культурне надбання. На сучасному етапі назріла необхідність осмислення національної духовної спадщини, зокрема регіональних проявів сакрального мистецтва, де важливою складовою виступає церковний спів.
З давніх часів територія Закарпаття входила до складу різних державних формувань, зокрема Угорщини, Австрії, Австро-Угорщини, Чехо-Словаччини, а тому церковний спів східного обряду розвивався тут у складних суспільно-політичних умовах, на перетині різних національно-культурних традицій. На ґрунті богослужбової практики в церковному співі відбувались процеси, які спричинили появу місцевих варіантів ірмолойних напівів усного побутування, що одержали назву „простопініє”, „простий спів” і були записані регентом Ужгородського кафедрального собору Іваном Бокшаєм з голосу дяка Йосифа Малинича та видані за благословення греко-католицького єпископа Юлія Фірцака 1906 року в Ужгороді під назвою „ЦЕРКОВНОЄ ПРОСТОПІНІЄ”. З часом цей збірник поширився в Мукачівській, Пряшівській (Словаччина), Крижівській (колишній Югославії) єпархіях, Апостольському Екзархаті Сербії-Чорногорії, Гайдудорозькій єпархії (Угорщина), у Пітсбурзькій митрополії (США). Простопініє було перекладене угорською мовою (1906 р.), а також на англійську мову у Пітсбурзькій митрополії де його використовують у богослужбовій практиці як православні, так і греко-католики.
Церковний спів Закарпаття привернув увагу багатьох науковців, серед яких Мирослав Антонович, Стефан Рейнольдс, Джоан Рокасальво у своїх дослідженнях встановили зв’язок Простопінія з друкованими Ірмологіонами у жанрі подобних та самогласних стихир, частково в ірмосах (Дж. Рокасальво). Однак, охоплене в дослідженнях згаданих науковців незначне коло жанрів не дозволило зробити ґрунтовних узагальнень щодо стильових особливостей напівів Простопінія. У цьому контексті особливої актуальності набуває необхідність глибшого розуміння закономірностей розвитку українського сакрального співу в його локальному відгалуженні на західних теренах розселення українського етносу.
Тож актуальність теми дослідження обумовлена насамперед необхідністю дослідити особливості провідних жанрів Простопінія з Літургій Йоана Златоустого, Напередосвячених Дарів, Василія Великого, а також напівів осмогласних циклів воскресних ірмосів та ірмосів канонів Тріоді та Мінеї, які є домінуючими розділами в традиційному богослужбовому репертуарі, але досі ще належно не опрацьовані.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ПРОСТОПІНІЄ БОКШАЯ-МАЛИНИЧА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОЇ ІРМОЛОЙНОЇ ТРАДИЦІЇ (на матеріалі ірмосів та вибраних співів літургій)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок