Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Соціальна пам'ять як соціокультурний феномен

Соціальна пам'ять як соціокультурний феномен

Назва:
Соціальна пам'ять як соціокультурний феномен
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,88 KB
Завантажень:
379
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна
Фостачук Олена Олександрівна
УДК 159.922.4.: 316.7 (477)
Соціальна пам'ять як соціокультурний феномен
Спеціальність 22.00.04. – спеціальні та галузеві соціології
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Харків - 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Одеському національному університеті ім.. І.І. Мечникова Міністерства освіти і науки України..
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор,
Побєда Неллі Олександрівна,
Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова
Міністерства освіти і науки України,
професор кафедри соціології Інституту соціальних ОНУ.
Офіційні опоненти: доктор соціологічних наук, професор,
Чернецікий Юрій Олександрович,
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна
Міністерства освіти і науки України,
завідувач-професор кафедри міжнародної економіки ХНУ.
Кандидат соціологічних наук, доцент,
Ходус Олена Володимирівна,
Дніпропетровський національний університет Міністерства
освіти і науки України,
доцент кафедри теорії та історії соціології.
Провідна установа: Інститут соціології НАН України, м. Київ.
Захист відбудеться 19.04.2005 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.15 у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл..Свободи, 4, ауд. 2-49.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл..Свободи, 4, ауд. 2-49.
Автореферат розісланий 18.03.2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради доц. Шеремет І.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Феномен пам'яті вивчається з найдавніших часів і багатьма науковими дисциплінами. В першу чергу філософія, потім природознавство (біологія), психологія, соціологія намагаються проникнути в його суть і пізнати механізми дії пам'яті, як на індивідуальному рівні, так і на рівні людських співтовариств. Проблема пам'яті впродовж багатьох сторіч раз у раз актуалізується. У ХХ столітті, з розвитком кібернетичних технологій інтерес людства до проблеми пам'яті блискуче реалізувався в створенні електронних систем, що запам'ятовують. Ці системи, будучи в лише моделлю людської пам'яті, все ж таки у багато разів перевищують можливості останньої. При цьому ж з'ясувати того, що реально відбувається в людському організмі під час запам'ятовування – відтворення - забування (операцій пам'яті), позитивно презентувати, в якій мірі на вказані операції впливають біологічні і соціальні чинники, дотепер залишається проблематичним. Біофізичні, біохімічні, психологічні і філософські гіпотези “механізмів” пам'яті, залишаючись лише частково доведеними, виглядають для дилетанта однаково правомірними через нестачу емпіричних доказів, в “кращих наукових традиціях”. Інакше кажучи, проста і переконлива відповідь на питання – “що є пам'ять?” дотепер не дана.
У багатьох класичних і сучасних роботах, присвячених проблемі пам'яті (як на індивідуальному, так і на соціальному рівні) безпосереднє визначення пам'яті як такої залишається “фігурою умовчання”.
Проблема ускладнюється, коли дослідник від запитання про суть пам'яті переходить до роздуму про те, що є соціальна пам'ять, і якою мірою її становлення і розвиток обумовлене біологічними і соціальними механізмами. Дана “ситуація знання” служить доказом необхідності міждисциплінарної проблематизації соціальної пам'яті. Дисертаційне дослідження сприяє подоланню цього “умовчання” і невизначеності; оскільки пропонується розглядати соціальну пам'ять як соціокультурний (семіотичний) феномен. Перевагою даного підходу є відхід від конструювання “соціального несвідомого”, звернення до соціального буття пам'яті і трактування “мнемічного соціального” як комунікативної дії. Запропонована в роботі соціологічна інтерпретація соціальної пам'яті як динамічної культурної семіосфери, що відображає динаміку смислів в часі, базується на методологічних принципах теорій Ю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Соціальна пам'ять як соціокультурний феномен

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок