Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Мовні засоби вираження імпресіонізму в художньому тексті (на матеріалі творчості О.С. Гріна)

Мовні засоби вираження імпресіонізму в художньому тексті (на матеріалі творчості О.С. Гріна)

Назва:
Мовні засоби вираження імпресіонізму в художньому тексті (на матеріалі творчості О.С. Гріна)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,12 KB
Завантажень:
130
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ М.П. ДРАГОМАНОВА
Дегтярьова Тетяна Олегівна
УДК 811.161.1’38
Мовні засоби вираження імпресіонізму в художньому тексті
(на матеріалі творчості О.С. Гріна)
10.02.02 – російська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата
філологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі російської мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
ІВАНОВА Людмила Петрівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри російської мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Озерова Ніна Григорівна,
Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні,
завідувач відділу російської мови.
 
кандидат філологічних наук
Большакова Наталія Іванівна,
Київський національний лінгвістичний університет,
ст. викладач кафедри фонетики
та граматики слов’янських мов.
Провідна установа – Інститут філології Київського
національного університету імені Тараса Шевченка, м. Київ
Захист відбудеться 21травня 2002 року о 1430 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, М.Київ. вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий 16 квітня 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гальона Н.П.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дисертаційного дослідження. В останні десятиріччя важливе місце у сфері наукових пошуків лінгвістів займає текст як форма існування письмового варіанта мови. Текст віддзеркалює пізнаний людиною світ, і увага до його особливостей і закономірностей організації є наслідком розширення і поглиблення пізнавального процесу, головною діючою особою якого виступає людина. Отже, провідним напрямом у дослідженні тексту є антропоцентризм.
Створюючи художній текст, письменник відбирає мовний матеріал залежно від поставлених завдань і власного світобачення, а також відповідно до обраного ним способу відображення дійсності, до того мистецького напряму, який найкраще забезпечує відтворення думок і почуттів митця.
Мовні засоби вираження імпресіонізму в художньому тексті ще не були об’єктом дослідження в лінгвістиці. Окремі питання розглядалися в працях деяких мовознавців (Л.П.Іванової, І.В.Арнольд, А.Доза), а також літературознавців (Л.Г.Андреєва, О.І.Білецького, П.Генрі, І.В.Корецької, Ю.Б.Кузнєцова, Л.В.Усенко). Проте й на сьогодні відсутні наукові роботи, присвячені багатоаспектному аналізу імпресіонізму в лінгвостилістичному плані. Досі не визначені засоби його вираження в художньому тексті на фонетичному, лексичному, морфологічному та синтаксичному рівнях.
У реферованому дослідженні вивчаються звукова символіка й лексичні засоби створення імпресіоністичного ефекту в творчості О.С.Гріна.
Аналіз літературної спадщини О.С.Гріна в означеному вище аспекті набуває особливої ваги, оскільки творчість цього самобутнього російського письменника вивчалася в основному літературознавцями (І.Дунаєвська, М.Кобзєв, В.Ковський, Л.Михайлова, В.Харчев, В.Хрульов та ін.). Визначення однієї з характерних ознак творчості письменника є важливим для системного опису його ідіолекту, а також внеском у розробку проблеми індивідуальних мовних картин світу. Саме цим і зумовлюється актуальність теми.
Матеріалом для дисертаційного дослідження обрано тексти найяскравіших прозових творів О.С.Гріна (повість “Алые паруса” та роман “Бегущая по волнам”). Для розширення аспекту спостереження залучалися факти з інших творів письменника.
Безпосередній об’єкт аналізу – мовні засоби імпресіоністичного опису.
Предмет дослідження – фонетичні та лексичні засоби створення імпресіоністичного ефекту.
Метою дисертаційного дослідження є визначення мовних засобів вира-ження імпресіонізму в текстах художніх прозових творів О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Мовні засоби вираження імпресіонізму в художньому тексті (на матеріалі творчості О.С. Гріна)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок