Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РУСЬ-УКРАЇНА І ВІЗАНТІЯ У МОНУМЕНТАЛЬНОМУ КОМПЛЕКСІ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ: ІСТОРИКО-СОЦІАЛЬНИЙ ТА ЕТНОКОНФЕСІЙНИЙ АСПЕКТИ

РУСЬ-УКРАЇНА І ВІЗАНТІЯ У МОНУМЕНТАЛЬНОМУ КОМПЛЕКСІ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ: ІСТОРИКО-СОЦІАЛЬНИЙ ТА ЕТНОКОНФЕСІЙНИЙ АСПЕКТИ

Назва:
РУСЬ-УКРАЇНА І ВІЗАНТІЯ У МОНУМЕНТАЛЬНОМУ КОМПЛЕКСІ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ: ІСТОРИКО-СОЦІАЛЬНИЙ ТА ЕТНОКОНФЕСІЙНИЙ АСПЕКТИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
36,70 KB
Завантажень:
492
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
Національна Академія наук України
Інститут української археографії та джерелознавства
імені М.С.Грушевського
 
 
НІКІТЕНКО Надія Миколаївна
УДК 930.85(100)“653/ 654”
РУСЬ-УКРАЇНА І ВІЗАНТІЯ У МОНУМЕНТАЛЬНОМУ КОМПЛЕКСІ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ: ІСТОРИКО-СОЦІАЛЬНИЙ ТА ЕТНОКОНФЕСІЙНИЙ АСПЕКТИ
07. 00. 02 – Всесвітня історія
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора історичних наук
Київ - 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі історії та теорії археографії та споріднених джерелознавчих наук Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
ДЯТЛОВ Володимир Олександрович,
Чернігівський державний педагогічний університет
ім. Т.Г. Шевченка, проректор з наукової роботи;
доктор історичних наук, доцент
ПОДАЛЯК Наталія Гордіївна,
Дипломатична академія України
Міністерства закордонних справ України,
завідуюча кафедрою зовнішньої політики та міжнародного права
доктор філософських наук, кандидат історичних наук
ПАВЛЕНКО Юрій Віталійович,
Інститут світової економіки і
міжнародних відносин НАН України,
головний науковий співробітник
Провідна установа Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка,
кафедра історії стародавнього світу і середніх віків
Захист відбудеться 28 лютого 2002 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.228.01 в Інституті української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (01001, Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (м. Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 19 січня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.О. Песчаний
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Св. Софія Київська репрезентує добу розквіту Давньоруської держави, знаменуючи її стрімке входження до кола народів, що успадкували культурні набутки античного світу. Саме Візантія – пряма спадкоємиця античної цивілізації – стала колискою тієї великої культури, яка дала потужний імпульс культурному розвитку країн східнохристиянської Ойкумени, в тому числі Київській Русі.
Дивовижна збереженість Софійського собору дозволяє найбільш адекватно сприймати те духовне середовище, у якому жила і діяла людина доби християнізації Русі. Унікальність пам’ятки ще й у тому, що вона є надзвичайно повним і цілісним оригінальним джерелом, яке відобразило у собі не лише історичну дійсність Київської Русі, а й русько-візантійські історико-культурні взаємини, оскільки Св. Софія виникла в процесі згаданої діалогічної ситуації.
Візантійська спадщина відіграла не останню роль і в подальшій долі Русі-України, що наклало яскравий відбиток на архітектуру і живопис Св. Софії – пам’ятки з майже тисячолітньою історією. Сказане особливо стосується доби Петра Могили та Івана Мазепи, для яких Св. Софія була головним об’єктом церковно-політичної і культуротворчої діяльності. Хоча давньоруська доба виявила себе у візантійській, Могилянська – в ренесансній, а Мазепина – в бароковій образній системі, усі три епохи позначили ідейну програмність собору виразним патріотичним пафосом у його суто “київському” звучанні.
Дослідниками відзначалася наявність у монументальному комплексі собору конкретних проявів місцевого замовлення, однак ці спостереження торкнулися лише давньоруської доби; стосовно пізніших часів існування храму – згадана історична проблематика ансамблю взагалі не вивчалася. Св. Софію ніколи не сприймали в науці як концептуально цілісне історичне джерело у контексті національної генетичності пам’ятки. Собор зазвичай згадували у річищі певних подій, як правило, не залучаючи до їх аналізу і оцінки тієї інформації, яку зберігає в собі пам’ятка. Вивчення храму як витвору насамперед духовної культури, як своєрідного “тексту”, дає змогу сприймати Св. Софію визначним історичним джерелом, що віддзеркалює найважливіші події і явища синхронного їй суспільно-політичного життя.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 Реферат на тему: РУСЬ-УКРАЇНА І ВІЗАНТІЯ У МОНУМЕНТАЛЬНОМУ КОМПЛЕКСІ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ: ІСТОРИКО-СОЦІАЛЬНИЙ ТА ЕТНОКОНФЕСІЙНИЙ АСПЕКТИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок