Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Соціокультурні та психологічні аспекти релігійної свідомості

Соціокультурні та психологічні аспекти релігійної свідомості

Назва:
Соціокультурні та психологічні аспекти релігійної свідомості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,66 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Київський Національний університет
Імені тараса шевченка
Іванченко Анатолій Сергійович
УДК 215.+101+316.27
Соціокультурні та психологічні аспекти релігійної свідомості
Спеціальність 09.00.11 – релігієзнавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі релігієзнавства філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
САРАПІН Олександр Васильович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, доцент кафедри релігієзнавства
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
САУХ Петро Юрійович,
Житомирський державний університет
імені Івана Франка, ректор
кандидат філософських наук
ТОКМАН Володимир Валерійович,
Національний інститут стратегічних досліджень,
головний консультант відділу гуманітарної політики
Захист відбудеться 28 лютого 2008 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.43 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01003, Україна, м. Київ, вул. Володимирська, 60, ауд. 330.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці імені М.О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01003, Україна, м. Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розіслано “23” січня 2008 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.Ю. Смирнова


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Останнім часом як в Україні, так і в світі гостро постало питання про роль релігії в житті людини. Це питання про те, наскільки релігія і релігійність є природними для сучасної людини. Чи не змінилась свідомість людини настільки, щоб обійтись без релігійних уявлень та переживань? Чи навпаки, після певного конфесійного декадансу має відбутись повернення до релігії?
В українському, так само як і в міжнародному, суспільстві існує соціальна, політична й культурна потреба вивчати релігійну свідомість. Україна є поліконфесійною державою, яка визнає свободу совісті та віросповідання і надає чимало пільг релігійним організаціям. У різноманітних конфесійних груп є власні погляди на поняття релігії, на те, кого, або що можна вважати релігійним. На цьому ґрунті часом виникають конфлікти й непорозуміння між релігійними організаціями, органами влади чи окремими суспільними групами. Проблема поглиблюється співіснуванням традиційних, нетрадиційних та нових для нашої країни форм релігійності. Звідси й випливає наукова і соціальна необхідність по-новому поглянути на проблему релігійної свідомості, її характеристики та межі функціонування.
Розмаїття релігійних доктрин, відповідних форм поведінки і соціальних інституцій традиційно розглядається вітчизняною наукою як сфера релігійної свідомості. На сьогодні немає одностайного розуміння того, що таке релігійна свідомість. Чи існує вона як онтологічна даність, чи це сукупна назва, що характеризує співвідношення людської свідомості та релігії? Наскільки коректним є використання даного поняття в сучасному науковому дискурсі? Оскільки ця проблема розкривалась з різних ідеологічних, світоглядних та методологічних установок, це призвело до обмеженого розуміння даного феномену і зумовило необхідність перегляду таких підходів. Більшість вітчизняних наукових досліджень цієї теми здійснені ще за радянських часів. Хоча ці погляди і не втратили свого значення, змістовно вони вступають у конфлікт з принципом неупередженості та об’єктивності в релігієзнавстві.
Актуальність даної роботи викликана необхідністю переосмислити поняття релігійної свідомості відповідно до його сучасного стану в релігієзнавстві. Розкривати це поняття автор планує через визначення його структури. Лише встановивши, що складає суть релігійної свідомості як явища, можна спробувати визначити це поняття. Адже не можна сказати, чим якісно вирізняється “релігійність” свідомості без встановлення елементів її структури та змістовного наповнення даних елементів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Соціокультурні та психологічні аспекти релігійної свідомості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок