Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Мікрогаметофітний добір на стійкість до фузаріозу у рицини

Мікрогаметофітний добір на стійкість до фузаріозу у рицини

Назва:
Мікрогаметофітний добір на стійкість до фузаріозу у рицини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,06 KB
Завантажень:
12
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення
НІКОНОВА Валентина Миколаївна
УДК 575.281.2:633.855.55
Мікрогаметофітний добір на стійкість
до фузаріозу у рицини
03.00.15 – генетика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата сільськогосподарських наук
Одеса – 2008


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті олійних культур УААН
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
ЛЯХ Віктор Олексійович,
Запорізький національний університет
Міносвіти і науки України,
завідувач кафедри садово-паркового
господарства та генетики рослин
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук,
старший науковий співробітник
САМОВОЛ Олексій Петрович,
Інститут овочівництва і баштанництва УААН,
головний науковий співробітник сектора
прикладної генетики
 
кандидат сільськогосподарських наук,
Волощук Сергій Іванович,
Миронівський інститут пшениці ім. В.М. Ремесла УААН,
завідувач відділу біотехнології селекційного процесу
Захист відбудеться 11 квітня 2008 р. о 1300 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 41.363.01 при Селекційно-генетичному інституті – Національному центрі насіннєзнавства та сортовивчення за адресою: 65036, м. Одеса, Овідіопольська дорога, 3
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення за адресою: 65036, м. Одеса, Овідіопольська дорога, 3
Автореферат розісланий 7 березня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради З.В. Щербина
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Рицина ? цінна олійна культура, яка впродовж багатьох років вирощувалась на території України. Площа посівів була доведена майже до 120 тис.га. Незважаючи на те, що нині рицина в нашій країні практично не вирощується, у світі площі під рициною сягають 1169 тис.га. Вартість 1 т технічної олії на світовому ринку становить $ 1100-1600, лікарської ? $ 1750-2100. Високі врожаї в більшості залежать від стійкості культури проти ураження хворобами і в першу чергу найбільш небезпечною з них ? фузаріозним в'яненням, збудником якої є грунтовий гриб Fusarium oxysporum.
Фузаріоз є небезпечною хворобою не тільки для рицини, але й інших сільськогосподарських культур, таких, як льон, соя, соняшник, різні злаки, які широко культивуються в Україні, котрий може призводити до значних втрат і, навіть, повної загибелі посівів.
В умовах зростаючої енергетичної кризи все гостріше постає проблема розширення посівних площ під рициною, адже ця культура є джерелом високоякісної біосировини. Фактором, що обмежує продуктивний процес рицини, є висока інфікованість посівів, яка виникає через порушення сівозмін і агротехніки вирощування сільськогосподарських культур.
Агротехнічні та хімічні прийоми боротьби з фузаріозним в'яненням не завжди дають бажані результати, тому створення сортів, стійких до даної інфекції, є актуальним.
Одним з ефективних заходів підвищення результативності селекційно-генетичних досліджень є розробка методів мікрогаметофітної оцінки та добору. Вони можуть бути інструментом швидкого добору цінних генотипів на ранніх етапах розвитку рослин і насичення популяції необхідним генетичним матеріалом.
Можливість добору генетично цінних гамет заснована на експресії частини генів спорофітного геному в гаметофітній фазі життєвого циклу рослини. Завдяки пилковому добору відбувається заміна природної нерегульованої елімінації гамет штучно регульованим добором. Ефективність методу мікрогаметофітного добору на стійкість до різних абіотичних факторів показана на багатьох культурах, у тому числі й на рицині. В літературі робіт з оцінки ефективності добору стійких до біотичних стресів генотипів на мікрогаметофітному рівні недостатньо. Тому актуальним є вивчення можливостей мікрогаметофітного добору на стійкість до хвороб, у тому числі й до фузаріозу.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалась в лабораторії селекції та генетики льону в 2001-2003 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Мікрогаметофітний добір на стійкість до фузаріозу у рицини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок