Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВИСЛОВЛЕННЯ ЗВИНУВАЧЕННЯ ТА ВИПРАВДАННЯ У ВЕРБАЛЬНИХ ІНТЕРАКЦІЯХ (на матеріалі сучасної французької мови)

ВИСЛОВЛЕННЯ ЗВИНУВАЧЕННЯ ТА ВИПРАВДАННЯ У ВЕРБАЛЬНИХ ІНТЕРАКЦІЯХ (на матеріалі сучасної французької мови)

Назва:
ВИСЛОВЛЕННЯ ЗВИНУВАЧЕННЯ ТА ВИПРАВДАННЯ У ВЕРБАЛЬНИХ ІНТЕРАКЦІЯХ (на матеріалі сучасної французької мови)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,94 KB
Завантажень:
389
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
СНЄЖИК Олена Петрівна
УДК: 811.133.1’06’42’372’272
ВИСЛОВЛЕННЯ ЗВИНУВАЧЕННЯ ТА ВИПРАВДАННЯ
У ВЕРБАЛЬНИХ ІНТЕРАКЦІЯХ
(на матеріалі сучасної французької мови)
Спеціальність 10.02.05. – романські мови
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі романської філології Запорізького національного університету, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Ласка Ігор Васильович,
Київський міжнародний університет,
завідувач кафедри романської філології
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Попович Михайло Михайлович,
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича,
завідувач кафедри французької мови
кандидат філологічних наук, доцент
Припишнюк Яків Іванович,
Київський національний лінгвістичний університет,
доцент кафедри французької філології
Захист відбудеться 27 вересня 2007 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.11 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) філологічних наук у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, бул. Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 10).
Автореферат розіслано 22 серпня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради канд. філол. наук Клименко Л.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
На сучасному етапі розвитку науки про мову вивчення смислів висловлень та дослідження особливостей їхньої семантики, прагматики, функціонування у вербальних інтеракціях спирається на теоретичний потенціал когнітивної і комунікативної лінгвістики. Когнітивна лінгвістика розглядає породження й розуміння висловлення в тісному зв'язку з мисленням, із процесами переробки, зберігання, організації знань та їх об'єктивізацією в мовних формах, а, отже, із процесами категоризації і концептуалізації досвіду людини (Ю.Д.Апресян, О.С.Кубрякова, О.В.Падучева, Ю.С.Степанов, Ch.J.Fillmore, R.Jackendoff, G.Kleiber, L.Talmy, A.Wierzbicka). Комунікативна лінгвістика, що розглядає висловлення в динамічному аспекті спілкування особистостей, наголошує на важливості того, щоб вписати дослідження дискурсу в когнітивну перспективу (T.A. van Dijk, R.Lafont, D.Maingueneau, E.Roulet).
Реферована дисертація присвячена дослідженню прагмасемантичних та інтеракційних характеристик висловлень звинувачення та виправдання, що функціонують у вербальних інтеракціях у сучасній французькій мові.
Висловлення звинувачення (далі – ВЗ) є мовленнєвими одиницями, якими Звинувачувач вказує співбесідникові на відповідальність Звинувачуваного за певну діяльність, вчинки, дії, які призвели (могли призвести) до негативних наслідків, факти, стан речей, що негативно оцінюються мовцем і трактуються ним як порушення законів чи норм, встановлених суспільством.
Висловлення виправдання (далі – ВВ) – мовленнєві одиниці, якими Звинувачуваний спростовує свою відповідальність за ту чи іншу діяльність, вчинки, дії, оцінювані Звинувачувачем як негативні, або доводить їх позитивну оцінку, і виносить тим самим позитивну самооцінку власній особистості.
До цього часу ВЗ та ВВ не були об'єктом спеціального вивчення ні у вітчизняній, ні в зарубіжній романістиці. На ґрунті вітчизняного й зарубіжного мовознавства на матеріалі англійської та російської мов були досліджені лише окремі аспекти мовних механізмів виправдання (Ю.Д.Апресян, Т.А.Мирончук, Х.Куссе) та звинувачення (Ch.J.Fillmore, P.Drew, J.M.Atkinson, Т.В.Булигіна, А.Д.Шмельов, О.В.Падучева), на матеріалі французької мови вивчалися тільки дієслова із загальною семою звинувачення (D.Willems, M. de Fornel) та висловлення виправдання у соціолінгвістичному аспекті (L.Boltanski, L.Thйvйnot).
Предметом лінгвістичного дослідження були близькі до змісту звинувачення значення агресії, докору, осуду, підозри, скарги, критики, образи, погрози (J.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: ВИСЛОВЛЕННЯ ЗВИНУВАЧЕННЯ ТА ВИПРАВДАННЯ У ВЕРБАЛЬНИХ ІНТЕРАКЦІЯХ (на матеріалі сучасної французької мови)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок