Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Властивості Са2+-помпи мембран ацинарних секреторних клітин підщелепної слинної залози щурів

Властивості Са2+-помпи мембран ацинарних секреторних клітин підщелепної слинної залози щурів

Назва:
Властивості Са2+-помпи мембран ацинарних секреторних клітин підщелепної слинної залози щурів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,76 KB
Завантажень:
306
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
львівський національний університет імені івана франка
вац юліана олександрівна
удк 612.014.42:612.31:591.431.2
Властивості Са2+-помпи мембран ацинарних
секреторних клітин підщелепної слинної залози щурів
03.00.13 - фізіологія людини і тварин
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Львів - 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Клевець Мирон Юрійович,
завідувач кафедри фізіології людини і тварин Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки Украйни.
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник,
Тугай Василь Андрійович,
провідний науковий співробітник
Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України.
кандидат біологічних наук,
Давидовська Тамара Леонідівна,
доцент кафедри біофізики
Київського національного університету імені
Тараса Шевченка.
Провідна установа: Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ.
Захист відбудеться “17червня 2004 року о 1500 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.14 Львівського національного університету імені Івана Франка (79005, м. Львів, вул.. Грушевського, 4, біологічний факультет, ауд. № 333).
Поштова адреса: 79005, м. Львів, вул.. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка за адресою: 79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 17.
Автореферат розісланий “14травня 2004 року.
Виконуючий обов’язки вченого секретаря
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Манько В.В.
Загальна характеристика роботи
Актуальність проблеми. Дослідження ролі Са2+-АТФаз у Са2+-залежній регуляції функціонування секреторних клітин є особливо актуальним з огляду на те, що у екзокринних клітинах за рахунок процесів внутрішньоклітинної Ca2+-сигналізації забезпечується спряження між стимулом і секрецією. Секреторні клітини характеризуються унікальною полярною будовою і завдяки цьому специфічним просторово-часовим перебігом внутрішньоклітинних процесів, зокрема Са2+-сигналізації та екзоцитозу (Gerasimenko et al., 1996, Petersen et al., 1999). Викликане вивільненням Са2+ з ендоплазматичного ретикулуму (ЕПР) підвищення його концентрації у цитозолі приводить до активації Са2+-помпи плазматичної мембрани (ПМ) (Tepikin et al., 1992). При спустошенні Са2+-депо після стимуляції клітин Са2+ входить через депо-керовані канали базальної мембрани і закачується Са2+-помпою в ЕПР. Таким чином, Са2+-помпи ПМ та ЕПР відіграють важливу роль у підтриманні внутрішньоклітинного Са2+-гомеостазу секреторних клітин, що було доведено з використанням специфічних блокаторів цих систем на панкреацитах (Petersen & Cancela, 2000), клітинах слинних залоз ссавців (Liu et al., 1998) та личинок хірономід (Федірко, Клевець, 2000), гепатоцитах (Zhuang et al., 2002). З фізіологічної точки зору Са2+-помпи – це системи енергозалежного транспорту Са2+, проте слід наголосити, що їх робота забезпечується ферментами – Са2+-АТФазами, що здійснюють спряження гідролізу АТФ та транспорту Са2+ через мембрану. Як і кожен фермент, вона характеризується кінетичними та каталітичними властивостями, з’ясування яких є необхідним для розуміння як закономірностей функціонування Са2+-помп за фізіологічних умов, так і механізму порушення їх функцій при патологіях. Враховуючи це, актуальною проблемою сучасної фізіології клітини є комплексне вивчення функціонування Са2+-помп та їх ролі у регуляції функціональних відповідей клітин (з використанням фізіологічних методів на цілісних клітинах та їх функціональних угрупуваннях - ацинусах) і ферментативної активності Са2+-АТФаз (з використанням біохімічних методів на мембранних везикулах) на одному об’єкті, що дасть змогу сформувати цілісне уявлення про роль Са2+-помп у Са2+-залежній регуляції функцій ацинарних клітин. У зв’язку з цим не підлягає сумніву актуальність та доцільність ідентифікації, вивчення властивостей та особливостей модифікації функціонування цих систем секреторних клітин та їх ролі у регуляції функціональних відповідей клітин слинних залоз, чому і присвячена дана робота.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Властивості Са2+-помпи мембран ацинарних секреторних клітин підщелепної слинної залози щурів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок