Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат на тему: ЕПІТАКСІАЛЬНІ НАДГРАТКИ ТА КВАНТОВІ СТРУКТУРИ З МОНОХАЛЬКОГЕНІДІВ СВИНЦЮ, ОЛОВА, ЄВРОПІЮ ТА ІТЕРБІЮ

Загрузка...

ЕПІТАКСІАЛЬНІ НАДГРАТКИ ТА КВАНТОВІ СТРУКТУРИ З МОНОХАЛЬКОГЕНІДІВ СВИНЦЮ, ОЛОВА, ЄВРОПІЮ ТА ІТЕРБІЮ / сторінка 11

Назва:
ЕПІТАКСІАЛЬНІ НАДГРАТКИ ТА КВАНТОВІ СТРУКТУРИ З МОНОХАЛЬКОГЕНІДІВ СВИНЦЮ, ОЛОВА, ЄВРОПІЮ ТА ІТЕРБІЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,10 KB
Завантажень:
54
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
10), де спостерігались AFM-піки. Це дозволило одно-знач-но стверджувати про наявність AFM впорядкування (намагніченості сусідніх шарів EuS направлені у протилежних напрямках). Таке впорядкування спостерігається для незвично великого діапазону товщини прошарків вузькозонного напівпровідника PbS (от 0,4 до 40 нм) та широкозонного YbSe (от 1 до 3 нм), що суттєво відрізняє напівпровідникові НГ від металевих.
Рис. 10. Нейтронограми ( = 0,475 нм) НГ EuS(4,4 нм)-YbSe(2 нм)/(001) KCl (а) та EuS(6 нм)-PbS(2,3 нм)/(001)KCl (б) при Т = 35 К, В = 0 Гс (о,), Т = 4,3 К, В = 0 Гс (?) и Т = 4,3 К, В = 185 Гс ().
Прикладення магнітного поля вдовж шарів НГ змінює впорядкування від антиферомагнітного до феромагнітного (FM). За зміною інтенсивності антиферомагнітного піка в зовнішньому магнітному полі було показано, що сила антиферомагнітної обмінної взаємодії зменшується зі збільшенням товщини немагнітного прошарку PbS (рис.11).
Дослідження AFM-взаємодії в НГ EuS-PbS за допомогою SQUID'а виявило її залежність від температури та товщини немагнітного прошарку (рис.11). Спостерігається зменшення енергії AFM-взаємодії зі збільшенням товщини прошарків і температури, що узгоджується як з її експериментальними вимірюваннями за допомогою дифракції нейтронів, так і з розрахунками за
Рис. 11. Залежність енергії міжшарової обмінної взаємо-дії (J) від товщини прошарків PbS (dPbS) для НГ EuS-PbS на підкладках KCl (,) та PbS (0,?), отримані при вимірюваннях вздовж осі [100] (,0) та осі [110] (,?). Товщини шарів EuS складали 3-6 нм. Для порівняння наведені дані, отримані з нейтронних досліджень (^), а також розрахункові значення для моделі Бліновськи-Кацман ().
моделлю Бліновськи-Кацман, яка базується на розрахунках спін-залежної енергії валентних електронів. Зменшення енергії (при SQUID вимірюваннях) для дуже малих товщин прошарків (< 0,7 нм) пояснюється появою закороток, які створюють локальні феромагнітні зв’язки шарів, що призводить до зміни магнітного моменту всього зразка.
Більш важливим результатом є спостереження сильної температурної залежності енергії AFM-взаємодії. Встановлено, що константа міжшарової обмінної взаємодії має ступеневу залежність від намагніченості з показником степеня, який залежить від товщини магнітних шарів EuS.
ВИСНОВКИ
В дисертаційній роботі вирішена проблема зі встановлення закономірностей та нових ефектів в оптичних, електричних та магнітних властивостях напівпровідникових надграток з халькогенідних напівпровідників з невідповідністю грат суміжних шарів в широких межах (0,5 – 13%). Це дозволяє суттєво розширити коло можливих надграткових матеріалів, а невідповідність грат відкриває нові можливості зі створення одно- дво- та тривимірних надграткових наноструктур, що значно розширює як число структурних станів, так і, відповідно, діапазон варіації фізичних властивостей.
Результати проведених комплексних та систематичних досліджень зводяться до таких основних висновків:
1. На основі халькогенідних напівпровідників експериментально реалізовано три типи надграткових наноструктур:
Одновимірні (композиційні) надгратки (НГ), які синтезуються при малих невідповідностях та товщинах шарів, менших критичних для введення дислокацій невідповідності.
Двовимірні (дислокаційні) надгратки, при великих невідповідностях та товщинах шарів, більших критичних.
Тривимірні (дислокаційно-композиційні) надгратки, які є комбінацією перших двох.
2. Вперше для надграток з халькогенідних напівпровідників визначено ефективні коефіцієнти взаємодифузії матеріалів шарів у тонкоплівковому стані. Дифузійні характеристики досліджених систем не залежать від співвідношення товщин шарів надграток та величини періоду. Знайдено два етапи дифузії – швидка (на початкових етапах відпалів) та повільна. Швидка дифузія пов’язана з присутністю нерівноважних нестехіометричних точкових дефектів у досліджених матеріалах. У системі EuS-PbSe знайдено ефект Кіркендала за зміною положення нульового рефлекса-сателіта у процесі дифузійних відпалів.
3. Знайшло подальший розвиток дослідження фотолюмінесценції надграток на основі напівпровідників А4В6.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
Реферат на тему: ЕПІТАКСІАЛЬНІ НАДГРАТКИ ТА КВАНТОВІ СТРУКТУРИ З МОНОХАЛЬКОГЕНІДІВ СВИНЦЮ, ОЛОВА, ЄВРОПІЮ ТА ІТЕРБІЮ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок