Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЕСТЕТИКА УКРАЇНСЬКОГО ІКОНОПИСУ ХІV - ХV ст.

ЕСТЕТИКА УКРАЇНСЬКОГО ІКОНОПИСУ ХІV - ХV ст.

Назва:
ЕСТЕТИКА УКРАЇНСЬКОГО ІКОНОПИСУ ХІV - ХV ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,35 KB
Завантажень:
230
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ імені Г.С. СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
МОРОЗ Ярина Степанівна
УДК 75. 051 (477)
ЕСТЕТИКА
УКРАЇНСЬКОГО ІКОНОПИСУ ХІV - ХV ст.
Спеціальність 09.00.08 - естетика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ - 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі історії філософії України Інституту філософії імені Г. С. Сковороди Національної Академії наук України.
Науковий керівник:
кандидат філософських наук,
Довга Лариса Михайлівна,
старший науковий співробітник Інституту філософії імені Г. C. Сковороди НАН України.
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, професор
Кашуба Марія Василівна,
Львівський національний університет імені Івана Франка МОН України, професор кафедри філософії;
кандидат філософських наук, доцент
Кривда Наталія Юріївна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, МОН України, доцент кафедри української філософії та культури.
Провідна установа: .
Дрогобицький педагогічний університет ім. І. Я. Франка, кафедра філософії, м. Дрогобич.
Захист відбудеться 1 липня 2005 р. о 14 годині на засіданні спеціалізо-ваної вченої ради Д 26. 161. 01 в Інституті філософії імені Г. С. Сковороди НАН України (01601, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України (01601, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 31 травня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філософських наук Гардашук Т. В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. У період утвердження незалежної держави та національної ідеї важливо зрозуміти витоки світоглядних парадигм та культурних феноменів - стрижневих характеристик української ментальності, основи якої закладалися у середньовічний період, а прийняття християнства cхідного обряду і тісний зв’язок з релігійно-філософською, мистецькою традиціями Візантії та Балканських країн стало визначальним вектором для розвитку української історії. Дослідження української середньовічної естетики, її практичного втілення в іконі як концентрованому вияві естетичної свідомості проте залишаються фрагментарними, а концептуальне естетичне осмислення середньовічної художньої культури в Україні дотепер ще не здійснювалося.
Формування української середньовічної культури відбувалося під впливом двох основних чинників - власної язичницької традиції та східної гілки християнської культури. Українське сакральне мистецтво того часу знаходилось у сфері візантійських впливів (прямих або опосередкованих через південнослов’янські країни), тому важливо провести дослідження українського іконопису крізь призму естетичних понять та богословських концепцій, сформульованих візантійськими мислителями. Пронизана глибокою духовністю візантійська теорія мистецтва в україн-ській культурі реалізувала себе практично, візантійські естетичні категорії “уречевлювались” у пам’ятках українського мистецтва.
Українська культура XIV-XV cт. адаптує і творчо осмислює стилістичні ознаки палеологівського ренесансу, розвиваючи його тенденції у поєднанні з місцевими традиціями. Культурні контакти із Візантією, південним слов’янством дають поштовх не тільки для стилістичних, але й для філософських пошуків, які найвиразніше виявлялися у цей період саме в іконографії.
Іконопис, дослідженню якого присвячена ця дисертація, власне і був тим цілісним символом епохи, який через специфічну художню мову чи не найповніше доніс до нас естетику українського середньовіччя, доби, коли принцип невербального виразу духовних сутностей став естетичною домінантою культури.
Метою дисертаційного дослідження є визначення естетичних основ українського іконопису, а також впливу візантійських естетичних та богословських концепцій на формування української світоглядної парадигми середньовіччя.
Для досягнення поставленої мети у дисертації передбачається вирішення таких завдань:
- визначення основних естетичних категорій середньовічної культури, окреслення їх змісту та способів вияву через вербальні та візуальні
тексти;
- простеження візантійського та південнослов’янських впливів на
формування естетичних поглядів в Україні ХІV - XV ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ЕСТЕТИКА УКРАЇНСЬКОГО ІКОНОПИСУ ХІV - ХV ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок