Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПІСНІ-ХРОНІКИ: ДИНАМІКА ЖАНРУ

ПІСНІ-ХРОНІКИ: ДИНАМІКА ЖАНРУ

Назва:
ПІСНІ-ХРОНІКИ: ДИНАМІКА ЖАНРУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,63 KB
Завантажень:
309
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
ЧІКАЛО ОКСАНА ІГОРІВНА
УДК 398.8 (477)
 
ПІСНІ-ХРОНІКИ: ДИНАМІКА ЖАНРУ
10. 01. 07 – фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі фольклористики Інституту народознавства Національної Академії наук України, м. Львів.
Науковий керівник: доктор філологічних наук
Сокіл Василь Васильович,
Інститут народознавства НАН України,
старший науковий співробітник,
завідувач відділу фольклористики
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук
Дмитренко Микола Костьович,
Інститут мистецтвознавства,
фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського
НАН України,
старший науковий співробітник,
завідувач відділу фольклористики
кандидат філологічних наук, доцент
Сокіл Ганна Петрівна,
Львівський національний університет імені Івана Франка,
доцент кафедри української
фольклористики імені академіка Філарета Колесси
Захист відбудеться 20 червня 2008 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79000, м. Львів, вул. Університетська, 1).
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий 16 травня 2008 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Д 35.051.13,
кандидат філологічних наук, доцент Гарасим Я. І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Ще на початку ХІХ ст. в поле зору українських збирачів та дослідників фольклору потрапив жанр пісні-хроніки, який став об’єктом наукових публікацій, – доповідей, повідомлень, статей. Із розвитком фольклористики зацікавлення цим народнопісенним пластом поступово зростало, оскільки з’ясувалося, що думи, балади, історичні пісні не охоплюють усього розмаїття народної епіки, що, як і вся народна творчість, є динамічним явищем. Пісня-хроніка – один із наймолодших жанрів, спосіб виникнення та побутування якого вирізняється передусім локальністю та злободенністю тематики. За деякими формальними та змістовими характеристиками він близький до дум, балад та історичних пісень, проте має і суттєві відмінності. Для нього притаманні, зокрема, хронікальний стиль зображення дійсності, відсутність фантастичних елементів, натяк на авторство.
Термін “співанка-хроніка” вперше увів до наукового обігу О. Дей. Він обґрунтував його особливостями відтворення дійсності (хронікальність, документальність) та регіонально-етнографічною прив’язкою жанру. Адже в ареалі найбільшого поширення цього матеріалу – Гуцульщині – термін “співанка” превалює над загальноукраїнським – “пісня”. Фактографічний матеріал засвідчує його активне побутування і на Опіллі, Надсянні, Західному Поділлі, де домінує відповідник “пісня”, на який, за переконанням дисертанта, необхідно замінити першу частину терміна, запропонованого попередниками. Тому в дослідження вводиться дефініція “пісня-хроніка”, яку задекларував І. Ребошапка у назві збірника “Відгомін віків: Збірник народних балад, історичних пісень та пісень-хронік”, однак теоретично її не обґрунтував. Вона вказує на жанрові особливості зазначеного народнопісенного пласту, однак не обмежує територію його побутування тільки Карпатським регіоном. Необхідно зазначити, що з метою уникнення частого повторення цього терміна як синонім використовується народна назва “новина”. З погляду етнокультурної традиції вона найбільш повно відтворює суть цього фольклорного матеріалу, проте “слід все ж не забувати, що сам народ, даючи ту чи іншу назву жанрам свого мистецтва, керується не науково-теоретичними міркуваннями, а лише фіксує побутову традицію, що склалася” Гусев В. Е. Эстетика фольклора. – Л.: Наука, 1967. – С. 106..Таким чином, у роботі використано дещо уточнений варіант – “поетична новина”, який акцентує на художньому осмисленні й опрацюванні реальної події.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ПІСНІ-ХРОНІКИ: ДИНАМІКА ЖАНРУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок