Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> прикметники з просторово-кількісною семантикою в сучасних українській та перській мовах (Зіставно-типологічний аналіз лексичних значень)

прикметники з просторово-кількісною семантикою в сучасних українській та перській мовах (Зіставно-типологічний аналіз лексичних значень)

Назва:
прикметники з просторово-кількісною семантикою в сучасних українській та перській мовах (Зіставно-типологічний аналіз лексичних значень)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,74 KB
Завантажень:
487
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Київський державний лінгвістичний університет
Кшановський Олег Чеславович
УДК [808.3:809.155] (801.23)
прикметники з просторово-кількісною семантикою
в сучасних українській та перській мовах
(Зіставно-типологічний аналіз лексичних значень)
Спеціальність 10.02.17 —
порівняльно-історичне і типологічне мовознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ — 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі загального мовознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: |
доктор філологічних наук, професор
Бацевич Флорій Сергійович
Львівський національній університет імені Івана Франка, кафедра загального мовознавства, завідувач
Офіційні опоненти: |
доктор філологічних наук, професор
Манакін Володимир Миколайович,
Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, проректор з наукової роботи
кандидат філологічних наук
Курбанов Хушкадам,
Інститут сходознавства імені Агатангела Кримського НАН України, відділ класичного сходу, старший науковий співробітник
Провідна установа: | Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Кабінет Міністрів України, відділення сходознавства
Захист відбудеться 12 квітня 2001 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.054.02 Київського державного лінгвістичного університету (03650, МСП, Київ–150, вул. Велика Васильківська, 73).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського державного лінгвістичного університету
Автореферат розісланий 11 березня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради А.А.Калита


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Важливою умовою фундаментальних досліджень у галузі зіставної й типологічної лексикології є наявність значної кількості синхронно-зіставних праць, в яких аналізуються окремі ділянки лексико-семантичної системи мови. У наявних одиничних дослідженнях українських просторово-кількісних прикметників (ПКП) автори торкалися окремих аспектів їх семантики, зокрема, градуальності ознаки прикметників (Л.Г.Котнюк), а також вивчали семантику ПКП в історичному ракурсі (Т.Г.Линник). Спеціальні дослідження просторово-кількісних прикметників на матеріалі перської мови нам невідомі.
Актуальність теми зумовлюється загальним скеруванням зіставних досліджень лексики на пошук і виявлення її типологічно суттєвих семантичних ознак, які могли би стати основою адекватного відображення лексичного значення ПКП в українській та перській лексикографії, адекватної подачі цього матеріалу у викладанні української та перської мов як іноземних. Дотепер це неможливо через фрагментарність вивчення лексичної категорії просторово-кількісних прикметників в українській мові та її невивченість у перській.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана на кафедрі загального мовознавства Львiвського національного університету імені Iвана Франка та узгоджена з її науковою програмою Лексична і граматична семантика мов різних сімей (Тема затверджена на засіданні ради Львівського національного університету імені Івана Франка, протокол №2 від 5 жовтня 1998 року).
Метою дослідження є встановлення повного набору подібних і відмінних семантичних ознак у структурах лексичних значень зіставлюваних ПКП шляхом виявлення мікрокомпонентів у складі сигніфікативних та емпіричних макрокомпонентів їх лексичного значення в зіставно-типологічному аспекті.
Сформульована мета дослідження зумовлює постановку та поетапне виконання таких конкретних завдань:
— виявити спільні та специфічні компоненти сигніфікативного й емпіричного макрокомпонентів лексичних значень зіставлюваних ПКП на основі аналізу українських та перських тлумачних словників і спеціальних досліджень прикметників розміру (на матеріалі різних мов);
— визначити спільне та відмінне в семантичній сполучуваності досліджуваних прикметників (за результатами лінгвістичного інтерв’ю носіїв української та перської мов), на основі чого уточнити набір мікрокомпонентів у складі сигніфікативного та емпіричного макрокомпонентів лексичних значень зіставлюваних ПКП;
— визначити провідну стратегію, яка застосовується носіями української та перської мов при просторово-кількісному характеризуванні об’єктів (за результатами номінативного тесту), на основі чого уточнити набір мікрокомпонентів у складі сигніфікативного та емпіричного макрокомпонентів лексичних значень зіставлюваних ПКП;
— на основі отриманих результатів побудувати семантичну метамову зіставлюваних прикметників у вигляді лексикографічних тлумачень (дефініцій);
— визначити типологічно суттєві семантичні ознаки досліджуваних українських та перських ПКП.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: прикметники з просторово-кількісною семантикою в сучасних українській та перській мовах (Зіставно-типологічний аналіз лексичних значень)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок