Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Етнополітичні та етнокультурні процеси на Закарпатті 40-80-х рр. XX ст.

Етнополітичні та етнокультурні процеси на Закарпатті 40-80-х рр. XX ст.

Назва:
Етнополітичні та етнокультурні процеси на Закарпатті 40-80-х рр. XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,17 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ІМ. І.КРИП’ЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
МАЛЕЦЬ ОЛЕКСАНДР ОМЕЛЯНОВИЧ
УДК 572.94 (477.87)
Етнополітичні та етнокультурні процеси
на Закарпатті 40-80-х рр. XX ст.
Спеціальність 07.00.05. – Етнологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі історії стародавнього світу і середніх віків Ужгородського національного університету
Науковий керівник: Тиводар Михайло Петрович,
доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії стародавнього світу і середніх віків
Офіційні опоненти: Павлюк Степан Петрович,
член-кор. НАН України, доктор історичних наук, директор Інституту народознавства НАН України
Терлюк Іван Ярославович,
кандидат історичних наук, доцент кафедри теорії та історії держави і права Львівського інституту внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України
Захист відбудеться “24” червня 2003 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради № Д 35.222.01 для захисту дисертацій в Інституті українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України та Інституті народознавства НАН України (79026, Львів, вул. Козельницька, 4)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України.
Автореферат розісланий 23.05. 2003 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук Патер І. Г.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Довготривалий період бездержавності української нації та входження її етнічних територій до складу різних державно політичних утворень, в кожній з яких панували своєрідні соціально-економічні, політичні і культурні порядки, значною мірою впливало на збереження і розвиток етнографічних зон українського етносу. Їх становлення і розвиток дає можливість уточнити основні етапи і особливості етнічної історії, етнічного і етнокультурного розвитку українського етносу, виявити територіальні відмінності традиційної культури і побуту.
Однією з етнографічних зон українського етносу є Закарпаття, яке характеризується значною етнічною строкатістю (українці, угорці і румуни проживають компактно на певних територіях, а росіяни, німці, словаки, євреї, цигани та інші – невеликими групами в містах і селах) та етнографічною мозаїчністю українців (гуцули, бойки, лемки, долиняни та інші).
Особливості Закарпаття зумовлені тисячолітнім перебуванням краю у складі різних держав, що спричинило значну політичну і культурну ізольованість від основних територій; своєрідним геополітичним розміщенням на межі з етнічними землями румунів, угорців, словаків і поляків та їх етнодержавних утворень.
Український етноконсолідуючий і національно-визвольний рух у цьому регіоні проявився лише у ХХ ст.: ухвала всенародного конгресу у Хусті (21 січня 1919 року) про входження краю до складу соборної України; масове волевиявлення українців Закарпаття возз’єднатися з радянською Україною в 1944 році.
Зі входженням Закарпаття до складу СРСР розпочалася прискорена радянізація краю, його інтеграція в радянську соціально-політичну систему. Водночас відбувалася консолідація українців Закарпаття у складі української нації, засвоєння кращих набутків культури та утвердження національної свідомості.
За умов незалежної України назріла потреба проаналізувати зміни в етнічному складі населення Закарпаття другої половини ХХ століття, з’ясувати сутність реальної політики радянських властей щодо етносів цього краю.
Об’єкт дослідження – етнічні процеси на Закарпатті в роки комуністичного тоталітаризму; національна політика СРСР та її вплив на етнополітичний і етнокультурний розвиток краю в 1940-80-х рр.
Предмет дослідження - етнополітична і етнокультурна структура Закарпаття у складі СРСР.
Мета дослідження – проаналізувати наслідки національної політики СРСР на етнополітичний і етнокультурний розвиток Закарпаття в 1940-80-х рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Етнополітичні та етнокультурні процеси на Закарпатті 40-80-х рр. XX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок