Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Пізнавальні межі філософської віри (філософсько-антропологічний аспект)

Пізнавальні межі філософської віри (філософсько-антропологічний аспект)

Назва:
Пізнавальні межі філософської віри (філософсько-антропологічний аспект)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,97 KB
Завантажень:
394
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ М.П. ДРАГОМАНОВА
Облова Людмила Анатоліївна
УДК130.3:165.322
Пізнавальні межі філософської віри
(філософсько-антропологічний аспект)
09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
 
Київ-2007
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі філософії Національного університету харчових технологій, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Савельєва Марина Юріївна,
Центр гуманітарної освіти НАН України,
професор.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Мозгова Наталія Григорівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова, професор кафедри
філософії
кандидат філософських наук, доцент
Гатальська Стелла Миколаївна,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, доцент кафедри
теоретичної філософії
Захист відбудеться 4 вересня 2007 року о 16.00 на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.13. в Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий “01” серпня 2007 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Матюшко Б.К.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. У структурі людського пізнання важливе значення має не тільки опосередковане раціональністю знання, а й знання безумовне, позараціональне, до якого належить знання, отримане шляхом віри. Проте його часто відносять до сфери релігійного пізнання. Віра ж має місце у всіх сферах пізнання і особливо у філософській сфері. Досвід буття є досвідом остаточно незбагненним і неминуче сприймається на віру. Він є абсолютним знанням. Долаючи зосередженість на змістовному аспекті пізнання, який дає відносне розуміння предмета і обминає споконвічне, знання віри демонструє недостатність вивчення досвіду минулого і змушує її знову повертатись до нього. Тож актуальним є обґрунтування необхідності покладатись на природне пізнання, що повертає до граничного досвіду й готує до адекватного прийняття безумовного. Філософська віра, будучи одним із засобів пізнавальної адаптації, репрезентує необхідність безумовної адаптації людини до навколишніх умов.
Поверхневе ставлення до віри через домінування атеїстичних уявлень у радянський філософії та через схильність до переосмислення фактів історії в сучасній українській філософії призвело до умовного прийняття дійсності й відчуженого осягнення людського світу. Звідси випливає вимога постановки питання не тільки про віру як поняття, а й, розкриваючи сутність граничного пізнання, як про феномен, що запобігає викривленню уявлень про світ і створює можливість адекватного осягнення буття, сприяючи духовному розвитку людини.
Водночас усвідомлення пізнавальних меж філософської віри прояснює причетність кожної окремої людини до абсолютного пізнання Абсолюту, важливість процесу самовизначення і самореалізації в моральній сфері й дає поштовх самостійному вирішенню людиною духовних проблем.
Одну з перших системних спроб формування філософської картини віри знаходимо в І.Канта, де віра постає як “моральна чиста віра” або “віра розуму”. Однак сам термін “філософська віра” належить К.Ясперсу, який дав найбільш фундаментальне обґрунтування відмінності віри в широкому розумінні та віри філософської.
Ясперс пропонував вірити філософським чином, зосереджуючись на змістовній стороні віри, на неповторності виявленого, особистого стану. Така позиція, прояснюючи вплив граничного досвіду на особистість того, хто осягає, не прояснює суті самої віри, оскільки обмежує формальне відношення, вплив досвіду віри на загальний стан світу. Тому пізнавальні межі філософської віри в Ясперса залишилися невизначеними, а питання про підставу - не розкритим.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Пізнавальні межі філософської віри (філософсько-антропологічний аспект)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок