Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ НАСЛІДКУ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ У КНИЖНИХ СТИЛЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ НАСЛІДКУ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ У КНИЖНИХ СТИЛЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Назва:
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ НАСЛІДКУ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ У КНИЖНИХ СТИЛЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,23 KB
Завантажень:
270
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕСРИТЕТ
імені Г.С.СКОВОРОДИ
Кринська Наталія Володимирівна
УДК 811.161.2'367
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ НАСЛІДКУ
В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ У КНИЖНИХ СТИЛЯХ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
10.02.01 – українська мова.
Автореферат
дисератції на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2001
Дисератцією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Харківського державного педагогічного університету ім.Г.С.Сковороди Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Дорошенко Сергій Іванович,
професор кафедри української мови,
Харківський державний педагогічний
університет ім.Г.С.Сковороди
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор
Шульжук Каленик Федорович,
завідувач кафедри української мови,
Рівненський державний гуманітарний університет;
кандидат філологічних наук, доцент
Потєха Людмила Іванівна,
завідувач кафедри філологічних дисциплін
початкового навчання, Кіровоградський
державний педагогічний університет
ім. В.В.Винниченка.
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет,
кафедра української мови, Міністерство освіти і
науки України.
Захист відбудеться 17.01.2002р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.64.053.03 Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди (61168, м.Харків, вул.Блюхера,2, зал засідань).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди за адресою: м.Харків,вул.Блюхера,2.
Автореферат розіслано 15.12.2001 р.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради______Олексенко О.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Дослідження означеної теми іде в річищі однієї з важливих проблем сучасної лінгвістики – вивченні семантики і структури синтаксичних одиниць, їх взаємозв'язку в синтаксичній системі мови, що актуалізує комплексний аналіз синтаксичних категорій української мови з урахуванням різноманітності форм їх вираження та специфіки комунікативних характеристик. Розгляд речень наслідку зумовлюється не тільки стратегічним напрямком дослідження складних речень як системи, а й конкретними, “тактичними” потребами: найретельніше проаналізувати способи вираження однієї з семантико-синтаксичної категорії в системі мови.
Предмет дослідження – семантико-синтаксична категорія наслідку, репрезентована в системі складного речення – сполучникового і безсполучникового типів.
Мета дослідження полягає у формально-синтаксичному, семантико-синтаксичному і комунікативному описуванні предикативного компонента наслідку в структурі різних типів складних речень – складнопідрядних, складносурядних і безсполучникових складних речень.
Відповідно до мети дослідження в дисертації розв'язуються такі завдання:
1) на основі аналізу логічного компонента інформативної наслідкової семантики здійснити власне лінгвістичну інтерпретацію категорії наслідку;
2) проаналізувати особливості формального і семантичного вираження наслідкового значення в структурах різних типів складних речень;
3) деталізувати граматичні і семантичні засоби передачі відношення наслідку в системі складних речень;
4) виявити сфери поширеності й частотності уживання сполучникових і безсполучникових конструкцій з наслідковим компонентом.
Матеріалом для дослідження стала картотека сполучникових складнопідрядних, складносурядних і безсполучникових складних речень з наслідковою предикативною частиною в обсязі 3 000 одиниць, створена в результаті суцільної вибірки прикладів з творів художньої літератури ХІХ і ХХ ст., з сучасної періодики, наукових праць і науково-популярних видань.
Методологічну основу дослідження становить діалектичне розуміння єдності мови і мислення, взаємозв'язку загального і часткового, абстрактного і конкретного.
Вибір методів дослідження зумовлений специфікою аналізованого матеріалу, метою і завданнями його вивчення. Шлях дослідження – від комунікативного рівня, на якому формується наслідкове значення, через семантико-синтаксичну реалізацію цього значення до синтаксичного рівня, на якому виявляються засоби формального і семантичного вираження наслідку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ НАСЛІДКУ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ У КНИЖНИХ СТИЛЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок