Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Остарбайтери з України: вербування, примусова праця, репатріація (історико-соціальний аналіз на матеріалах Київщини)

Остарбайтери з України: вербування, примусова праця, репатріація (історико-соціальний аналіз на матеріалах Київщини)

Назва:
Остарбайтери з України: вербування, примусова праця, репатріація (історико-соціальний аналіз на матеріалах Київщини)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,24 KB
Завантажень:
208
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ІНСТИТУТ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
Пастушенко Тетяна Вікторівна
УДК (477.41)-058.566(430)
Остарбайтери з України: вербування, примусова праця, репатріація
(історико-соціальний аналіз на матеріалах Київщини)
07.00.01 – історія України
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України.
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор
Лисенко Олександр Євгенович,
Інститут історії України НАН України,
завідувач відділу історії України
періоду Другої світової війни.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Потильчак Олександр Валентинович,
Інститут історичної освіти
Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова,
завідувач кафедри джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін;
кандидат історичних наук, доцент
Грінченко Гелінада Геннадіївна,
Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна,
доцент кафедри українознавства.
Захист відбудеться „ 26 ” жовтня 2007 р. о „14.00” годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.235.01 при Інституті історії України НАН України (адреса: 01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту історії України НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий „ 25 ” вересня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук, професор Гуржій О.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Історія тоталітарних держав ХХ століття та притаманного цим політичним системам явища „новітнього рабства” – позаекономічного примусу до праці мільйонів людей – стала важливим напрямом сучасних гуманітарних студій. Тому цілком закономірною є необхідність дослідження цілого комплексу питань, пов’язаних із використанням українських робітників у Третьому рейху та їхньої долі після повернення до СРСР. Політизація історії примусової праці в повоєнній Європі та Радянському Союзі не сприяла об’єктивному вивченню означеної проблеми й лише припинення „холодної війни” дало свободу для наукових пошуків. Проте в Україні, громадяни якої становили найбільш чисельну групу іноземних примусових робітників у Німеччині, ще й сьогодні не існує повноцінної історіографії даної тематики.
Безпосередньої участі українських істориків вимагає й громадська дискусія з приводу невільників Третього рейху. У цьому обговоренні науковцям належить зробити вирішальний внесок у формування об’єктивного історичного погляду на дану проблему. Гуманітарні виплати урядів ФРН та Австрії колишнім жертвам нацистських переслідувань і законодавче оформлення соціального статусу цієї категорії громадян в Україні також потребують поглибленого аналізу й кваліфікованих висновків вітчизняних учених.
Провідною тенденцією сучасної історичної науки є погляд на історичні процеси як на соціальну практику та значна увага до вивчення суспільних структур і окремих спільнот. Тому висвітлення феномену підневільної праці за тоталітарних режимів через комплексне дослідження соціальної групи примусових робітників є досить актуальним.
Історичним контекстом формування та побутування спільноти остарбайтерів стала діяльність нацистської окупаційної влади на захоплених територіях СРСР, правове й соціально-економічне становище українських робітників у Третьому рейху, а також умови їх повернення на батьківщину. Глибоко дослідити означені обставини можна шляхом вивчення їх проявів на локальному рівні. Адже методи й заходи окупаційної влади щодо вербування робочої сили до Німеччини суттєво відрізнялися в рейхскомісаріаті „Україна”, дистрикті “Галичина”, „Трансністрії”, зоні військової адміністрації та навіть у кожній області РКУ. Крім того, необхідність уточнення статистичних даних депортованого й репатрійованого населення також потребує розгляду цієї теми в межах окремої місцевості.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Остарбайтери з України: вербування, примусова праця, репатріація (історико-соціальний аналіз на матеріалах Київщини)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок