Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> конфронтативні мовленнєві жанри: комунікативнО-ПРАГМАТИЧНИЙ ТА МОВНИЙ аспектИ (на матеріалі української, англійської та польської мов)

конфронтативні мовленнєві жанри: комунікативнО-ПРАГМАТИЧНИЙ ТА МОВНИЙ аспектИ (на матеріалі української, англійської та польської мов)

Назва:
конфронтативні мовленнєві жанри: комунікативнО-ПРАГМАТИЧНИЙ ТА МОВНИЙ аспектИ (на матеріалі української, англійської та польської мов)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,85 KB
Завантажень:
125
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
На сучасному етапі світова лінгвістична парадигма переорієнтувалас
я в бік комунікативно-функціонального дослідження мовних яви


Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Дерпак Олена Володимирівна
УДК 81'1:811.161.2/162.1:811.111
конфронтативні мовленнєві жанри:
комунікативнО-ПРАГМАТИЧНИЙ ТА МОВНИЙ аспектИ
(на матеріалі української, англійської та польської мов)
Спеціальність 10.02.15. – загальне мовознавство
Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня
кандидата філологічних наук
Київ 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Львівському національному університеті імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Бацевич Флорій Сергійович,
Львівський національний університет
імені Івана Франка,
завідувач кафедри загального мовознавства
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Іванова Людмила Петрівна,
Національний педагогічний університет
ім. М.П. Драгоманова,
професор кафедри російської мови
кандидат філологічних наук, доцент
Чемес Валерій Федорович,
Інститут філології
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри загального мовознавства
і класичної філології
Провідна установа: Донецький національний університет
Міністерства освіти і науки України,
кафедра загального мовознавства
і історії мови (м. Донецьк)
Захист відбудеться “25” березня 2005 р. о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.19 Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці ім. М. О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01017, м. Київ, вул. Володимирська 58, к. 12)
Автореферат розіслано “22” лютого 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради |
Гнатюк Л. П.
загальна характеристика роботи
На сучасному етапі світова лінгвістична парадигма переорієнтувалася в бік комунікативно-функціонального дослідження мовних явищ, і дедалі частіше мовознавці говорять про „дискурсивний поворот” у лінгвістиці, про необхідність звернення до вивчення мови (мовного коду) у процесах комунікації.
У такому аспекті важливим є розгляд проблем комунікативної взаємодії мовців, скерованої на врегулювання міжособистісних стосунків. Дослідження другої половини ХХ – початку ХХІ ст. дають підставу говорити про певні одиниці спілкування – мовленнєві жанри. Останні дедалі частіше розглядаються як категорії комунікативної організації мовного коду (В.Дементьєв, Т.Шмельова, М.Федосюк, Ф.Бацевич). При цьому важливим є не просто перелік одиниць та категорій комунікації – йдеться про аналіз їхніх прагматичних характеристик, а також те, як використані синтаксичні і лексичні засоби співвідносяться з організаційними завданнями діалогу (полілогу) та дискурсу загалом.
Окреме місце у системі мовленнєвих жанрів належить тим, що спрямовані на конфронтацію комунікантів, ініціюють і підтримують ситуацію конфлікту. У принципі, кожну комунікативну модель можна описати з точки зору наявності чи відсутності в ній конфлікту – саме такий аспект цікавить науку конфліктологію, завданням якої є дослідити механізми виникнення комунікативних конфліктів, їхні причини і спосіб запобігання та вирішення, і врешті – спробувати віднайти найефективніші засоби досягнення толерантності в міжособистісних і суспільних стосунках. Якщо психологічні, соціологічні важелі врегулювання конфліктів обговорювали досить плідно (А.Ішмуратов, К.Павлова, Дж.Скотт, В.Шейнов, R.Fisher, W.Uri, M.Glodowski та ін.), то мовознавці зацікавилися проблемами конфліктної вербальної поведінки лише віднедавна. Зокрема, у їхньому полі зору перебували апарат стратегій і тактик суб’єктів у конфліктному дискурсі (Т. Артеменко, В. Рудякова, О. Фадеєва, Л.Шкатова), гендерні особливості мовленнєвої взаємодії у конфлікті (Н.Мартисюк, К.Піщікова), особливості прояву вербальної агресії (І.Бублик, В.Жельвіс, R.Aman).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: конфронтативні мовленнєві жанри: комунікативнО-ПРАГМАТИЧНИЙ ТА МОВНИЙ аспектИ (на матеріалі української, англійської та польської мов)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок