Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КАТЕГОРІЯ СПОНУКАННЯ І ЇЇ ВИРАЖЕННЯ В НЕПРЯМИХ ВИСЛОВЛЕННЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

КАТЕГОРІЯ СПОНУКАННЯ І ЇЇ ВИРАЖЕННЯ В НЕПРЯМИХ ВИСЛОВЛЕННЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Назва:
КАТЕГОРІЯ СПОНУКАННЯ І ЇЇ ВИРАЖЕННЯ В НЕПРЯМИХ ВИСЛОВЛЕННЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,65 KB
Завантажень:
428
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені Г.С. Сковороди
На правах рукопису
Мясоєдова Світлана Вадимівна
УДК 811.161.2'367
КАТЕГОРІЯ СПОНУКАННЯ І ЇЇ ВИРАЖЕННЯ В НЕПРЯМИХ ВИСЛОВЛЕННЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Дорошенко Сергій Іванович
Харківський державний педагогічний університет
імені Г.С. Сковороди, професор
кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Гуйванюк Ніна Василівна,
Чернівецький національного університет
імені Ю.Федьковича, професор,
завідувач кафедри сучасної української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Халчанська Олександра Володимирівна,
Полтавський державний педагогічний
університет імені В.Г. Короленка, доцент
кафедри філологічних дисциплін.
Провідна установа: Вінницький державний педагогічний університет
імені М.Коцюбинського, кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться 21 червня 2001 року о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.03 Харківського державного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, зал засідань)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди за адресою: 61168, м.Харків, вул. Блюхера, 2.
Автореферат розіслано 21 травня 2001 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Олексенко О.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Досягненням сучасної синтаксичної науки є усвiдомлення того, що змiст висловлення формується завдяки специфiчнiй взаємодiї лексики й граматики. Як показують мовознавчi дослiдження, на межі лексичного й граматичного виникають специфiчнi вiдтiнки мовних значень. Саме завдяки дії мовних засобiв різної природи досягається точність і виразнiсть у передачi певного змiсту. Прагнення виразностi висловлюваної думки спонукає мовця до пошуку нестандартних, а отже, й непрямих мовних засобiв, якi найбiльш вiдповiдають його комунiкативним потребам.
Як будь-яке iнше значення, спонукання виражається в мовi не тiльки спецiально призначеною для цього морфологiчною формою iмператива. Будучи представленим у семантиці висловлення за допомогою iнших мовних засобiв, тобто виражене в непрямий спосіб, спонукання набуває бiльшої iллокутивної сили. Дисертацiйне дослiдження зосереджено на особливостях непрямих спонукальних висловлень, на тих специфiчних рисах їхньої організації, якi зумовлюють вираження спонукання в реченнєвих структурах, що не містять форм iмператива. Це й становить предмет дисертаційного дослідження.
Непрямі спонукальні висловлення сучасної української мови, тобто ті, що виражають спонукання поза формами наказового способу дієслова, потрапляли в поле зору граматистів у зв'язку з вивченням способових форм дiєслова (О.К. Безпояско, Л.А. Булаховський, К.Г. Городенська, А.П. Грищенко, Л.О. Кадомцева, О.С. Кондзеля, М.Я. Плющ, В.М. Русанiвський, О.С. Шевчук). Вони згадуються в синтаксичних описах сучасної української мови, а саме у вченні про типи речень за метою висловлення (І.Р. Вихованець, Н.В. Гуйванюк, П.С. Дудик, А.П. Загнітко, М.У. Каранська, М.Ф. Кобилянська, О.Д. Пономарів, І.І. Слинько, І.Г. Чередниченко), у працях з лексичної семантики, присвячених модальностi спонукання (Н.Д. Арутюнова, О. Беличова-Кржижкова, Л.В. Бережан, О.П. Бондарко, О.П. Володін, В.Г. Гак, В.С. Храковський, Н.В. Швидка, Т.В. Шмельова). Однак непрямі спонукальні конструкції нiколи не становили предмет спецiального синтаксичного вивчення й монографiчного опису. Дослідники торкалися лише загальних питань їхньої граматичної природи, не даючи різнобічного і повного тлумачення цього мовного явища.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: КАТЕГОРІЯ СПОНУКАННЯ І ЇЇ ВИРАЖЕННЯ В НЕПРЯМИХ ВИСЛОВЛЕННЯХ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок