Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МІФОПОЕТИЧНЕ ВІДТВОРЕННЯ АРХЕТИПУ

МІФОПОЕТИЧНЕ ВІДТВОРЕННЯ АРХЕТИПУ

Назва:
МІФОПОЕТИЧНЕ ВІДТВОРЕННЯ АРХЕТИПУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,90 KB
Завантажень:
246
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
КОЛЕСНИК ОЛЕНА СЕРГІЇВНА
УДК 18 + 29 + 130.2
МІФОПОЕТИЧНЕ ВІДТВОРЕННЯ АРХЕТИПУ
Спеціальність 09.00.08 – естетика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії та культурології Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор,
Заслужений працівник народної освіти України
ЛИЧКОВАХ Володимир Анатолійович
Чернігівський державний педагогічний університет
імені Т.Г.Шевченка,
завідувач кафедри філософії та культурології
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
ХАМІТОВ Назіп Віленович
Інститут філософії НАН України імені Г.С.Сковороди,
провідний науковий співробітник
кандидат філософських наук, доцент
КУЧЕРЮК Дмитро Юрійович
Київський Національний університет імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри етики, естетики та культурології
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології
НАН України імені М.Т. Рильського, м. Київ.
Захист відбудеться “26” грудня 2002 року о 15.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.28 при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: Україна, 01033, Київ, вул. Володимирська 60, ауд. 330.
З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, зал № 12.
Автореферат розісланий “25” листопада 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Шинкаренко О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. В наш час зламу епох нерідко висловлюється думка, що людська цивілізація увійшла в стадію “кінця історії”, або переходу до метаісторії. У сучасній естетиці це вимагає осмислення накопиченого емпіричного матеріалу з історії культури і мистецтва та побудови універсальної концепції соціокультурного буття. Тому одним з магістральних напрямків естетики, мистецтвознавства, культурології та інших сфер гуманістики стає вивчення культури як цілісної системи, пошук інваріантних елементів, що дозволили б зрозуміти сутність та закономірності її розвитку. Таким першоджерелом, в якому закодований увесь подальший розвиток людської цивілізації, часто називають міф. Адже саме в міфопоетичному знаходять свій концентрований вираз архетипи колективного позасвідомого, що формують людське світовідношення як ціннісне уявлення про світ, і лежать в основі будь-яких культурних структур, зокрема в мистецтві.
Вивчення інваріантних творчих “схем”, які набирають естетично виразної форми в етнонаціональних (в тому числі українській) фольклорних традиціях та в мистецтві допомагає виокремити унікальне та трансісторичне. А відтак дозволяє визначити естетичні особливості національної культури, реконструювати її духовну історію, та водночас доповнити картину європейського і світового художнього процесу.
Дослідження специфіки відтворення архетипних схем є особливо важливим у наш час тотальної реміфологізації культури. В художній сфері це явище виявляється, зокрема, в насиченні мистецьких текстів відповідною символікою, аж до спроб створення нео-міфів як одного з засобів гармонізації кризової ситуації. Оскільки сучасна епоха є однією з найбільш складних в історії, такі спроби повернення до інваріантного сакрального естетичного зразку в творчому процесі стають надзвичайно поширеними. Ця тенденція потребує філософсько-естетичного осмислення, що стимулює науковців досліджувати сутність, принципи і методи міфопоетичної творчості, виявляти значення міфологізованого мистецтва в історії розвитку вітчизняної та світової художньої культури.
Ступінь наукової розробленості проблеми. В пошуках культурних інваріантів художньої творчості філософсько-естетична думка рухалася декількома окремими шляхами; причому в дисертаційному дослідженні зроблено спробу систематизувати і синтезувати досягнення різних напрямків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: МІФОПОЕТИЧНЕ ВІДТВОРЕННЯ АРХЕТИПУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок