Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДИНАМІКА МОВНОЇ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ ГЕНДЕРА В АНГЛІЙСЬКОМУ ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ ДИСКУРСІ (друга половина ХХ ст. – початок ХХI ст.)

ДИНАМІКА МОВНОЇ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ ГЕНДЕРА В АНГЛІЙСЬКОМУ ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ ДИСКУРСІ (друга половина ХХ ст. – початок ХХI ст.)

Назва:
ДИНАМІКА МОВНОЇ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ ГЕНДЕРА В АНГЛІЙСЬКОМУ ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ ДИСКУРСІ (друга половина ХХ ст. – початок ХХI ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,93 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені В.Н. КАРАЗІНА
ДУДОЛАДОВА Ольга Василівна
УДК 811.111’42373.233
ДИНАМІКА МОВНОЇ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ ГЕНДЕРА
В АНГЛІЙСЬКОМУ ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ ДИСКУРСІ
(друга половина ХХ ст. – початок ХХI ст.)
Спеціальність 10.02.04 – германські мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2003


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дисертація присвячується дослідженню мовної репрезентації гендера в британському та американському публіцистичному дискурсі трьох часових зрізів, що співвідносяться з основними віхами феміністського руху, який має значний вплив на формування суспільно-політичної ситуації в англомовному соціумі.
У даній роботі гендер визначається як системна категорія соціального порядку, яка постійно відтворюється у структурах конкретної міжсуб’єктної взаємодії, перш за все, мовленнєвої (Х. Коттхофф). Найбільш продуктивним визнається підхід до аналізу гендера з позицій герменевтики як до реальності, що опосереджується знаками, символами та текстами (І. Халєєва).
Лінгвістична реальність, що є підґрунтям для аналізу гендера, створюється дискурсом – мисленнєвокомунікативною діяльністю, що постає як сукупність процесу і результату та включає екстралінгвальний і суто лінгвальний аспекти, за якими криється особлива семантика, що реалізується у певному наборі різнорівневих одиниць мови (Р. Водак, Т.А. ван Дейк, В.В. Красних, М.Л. Макаров, Ю.С. Степанов, І.С. Шевченко, Д. Шифрін).
Комунікативним контекстом дослідження мовних одиниць, що репрезентують гендер, обрано публіцистичний дискурс як інституціоналізований підвид політичного дискурсу, що характеризується взаємодією мови, ідеології та влади (А.Д. Бєлова, Г.Г. Почепцов /мол.). Даний вид дискурсу спричиняє значний вплив на формування стереотипів масової свідомості, зокрема гендерних, та водночас віддзеркалює ці стереотипи.
Соціокультурний зміст гендера може бути розкритий шляхом аналізу значень мовних одиниць, які його репрезентують, хоча гендер не належить до суто лінгвістичних категорій (А.В. Кириліна). Найбільш плідним для аналізу мовних проявів гендера виявилось використання одного з ключових понять когнітивної лінгвістики – ментальної репрезентації як процесу та продукту заміщення значення мовної одиниці у мовленнєво- мисленнєвих процесах (М.М. Болдирєв, О.О. Залевська, О.С. Кубрякова, Й.А. Стернін). Знаковий характер мовних одиниць дозволяє вважати їх мовними репрезентаціями, що активують у свідомості індивіда ті сутності, знаковими заміщувачами яких вони є (О.С. Кубрякова).
Існує цілий ряд праць вітчизняних та зарубіжних вчених, у яких різною мірою висвітлюються окремі лінгвальні прояви гендера: як на рівні мовного знаку (О.Л. Бєссонова, Г.І. Емірсуінова, Д. Кемерон, Р. Лакофф, С. Міллз, К. Пауелз, Д. Спендер), так і у реальній вербальній (Дж. Батлер, О.І. Горошко, Дж. Коутс, С. МакКоннел-Джінет, А.П. Мартинюк, К.В. Піщікова, Д. Таннен, Дж. Холмз та ін.) і невербальній інтеракції (Г. Крейдлін), та у художньому мовленні (Н.Д. Борисенко, О.Л. Козачишина). Проте наявні лінгвістичні дослідження обмежуються вивченням лише певних аспектів категорії гендера і не складають цілісного уявлення про її сутність, отже не вичерпують проблеми.
Актуальність теми даного дослідження зумовлена: по-перше, загальною антропоцентричною спрямованістю сучасної гуманітарної науки, що спричинила необхідність дослідження дискурсивних проявів гендерного чинника як однієї з найсуттєвіших характеристик людини; по-друге, важливістю вивчення взаємозв’язку лінгвального та когнітивного рівнів функціонування стереотипів масової свідомості, зокрема гендерних стереотипів, у публіцистичному дискурсі як підвиді політичного дискурсу; по-третє, зростаючим інтересом до проблеми мовної „політкоректності”, що є однією з центральних в англомовному лінгвокультурному соціумі.
До того ж у вітчизняному мовознавстві відсутні праці, спрямовані на комплексний аналіз мовних одиниць, що репрезентують осіб двох статей в англомовному публіцистичному дискурсі різних часових зрізів, які відображають зміни у соціально-політичній ситуації та мові.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ДИНАМІКА МОВНОЇ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ ГЕНДЕРА В АНГЛІЙСЬКОМУ ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ ДИСКУРСІ (друга половина ХХ ст. – початок ХХI ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок