Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Антропонімікон переселенців з Польщі на Тернопільщину

Антропонімікон переселенців з Польщі на Тернопільщину

Назва:
Антропонімікон переселенців з Польщі на Тернопільщину
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,36 KB
Завантажень:
163
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Прикарпатський університет ім. Василя Стефаника
Бачинська Галина Василівна
УДК 811.161.2'373.23
Антропонімікон переселенців
з Польщі на Тернопільщину
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ – 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі українського та загального мовознавства Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Бучко Дмитро Григорович,
Тернопільський державний педагогічний університет ім. Володимира Гнатюка, завідувач кафедри українського та загального мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Полюга Лев Михайлович,
Інститут українознавства ім. Івана Крип'якевича НАН України, м. Львів, провідний науковий співробітник.
кандидат філологічних наук, доцент
Масенко Лариса Терентіївна,
Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, доцент кафедри сучасної української мови.
Провідна установа: Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, кафедра історії та культури української мови, Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться “ 26 ” червня 2001 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К .051.02 для захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Прикарпатському університеті ім. Василя Стефаника (76000, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника.
Автореферат розісланий “ 25 ” травня 2001 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент Н.Я. Тишківська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Aктуальність дослідження. Антропоніми, або власні особові назви, становлять своєрідну і дуже важливу частину словникового складу мови. Процеси становлення і розвитку антропонімів тісно пов'язані зі звичаями та особливостями духовної культури народу, його історією. В системі власних іменувань людей, що складалася протягом тривалого часу і включала спочатку імена, а згодом прізвиська, патроніми, андроніми і сформовані на їх основі прізвища, знайшли відображення різні сторони суспільної, господарської, культурної і мовної діяльності народу на різних історичних етапах. Тому антропоніми, а зокрема імена та прізвища, є важливим джерелом для дослідження не тільки мови, але й історії, матеріальної і духовної культури народу.
В історії розвитку української антропоніміки умовно можна виділити два періоди: давній і новітній. Давній період репрезентується працями ономастів-немовознавців, наприклад, етнографів М.Сумцова (“Малорусские фамильные названия”), В.Охримовича (“Про сільські прізвища”), М.Корниловича (“Огляд народних родових прізвищ на Холмщині й Підляшші”). Новітній період в історії розвитку антропоніміки починається з праці І.Франка “Причинки до української ономастики” (1905 р.), яка не втратила своєї наукової цінності й до нашого часу. З мовознавчих праць на першому плані стоять цінні розвідки В.Сімовича, в яких автор на основі великого історичного матеріалу простежує структуру українських хресних імен.
Системне наукове вивчення українського антропонімікону загалом припадає на середину ХХ ст., що відображено у фундаментальних працях, дисертаційних дослідженнях та окремих статтях Л.Гумецької, Ю.Редька, а відтак П.Чучки, М.Худаша, Р.Керсти, М.Демчук, М.Сенів, Ю.Карпенка, Р.Осташа та інших. Незважаючи на наявні певні досягнення у дослідженні історичної та сучасної антропонімії різних регіонів України (найповніше вивчені прізвища Закарпаття (П.Чучка), Бойківщини (Г.Бучко), давньої Лемківщини (С.Панцьо), Буковинської Наддністрянщини (Л.Тарновецька), Гуцульщини (Б.Близнюк), Верхньої Наддністрянщини (І.Фаріон), Опілля (Г.Панчук), та ін., залишаються ще не дослідженими антропонімікони багатьох історико-географічних теренів України, в тому числі й прізвища українців-преселенців з Польщі на територію України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Антропонімікон переселенців з Польщі на Тернопільщину

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок