Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РЕЧЕННЯ ТОТОЖНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

РЕЧЕННЯ ТОТОЖНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
РЕЧЕННЯ ТОТОЖНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,32 KB
Завантажень:
216
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ІНСТИТУТ МОВОЗНАВСТВА ІМ. О.О. ПОТЕБНІ
НАН УКРАЇНИ
ГОРГОЛЮК Ніна Георгіївна
УДК 811.161.2:81’367.3
РЕЧЕННЯ ТОТОЖНОСТІ
В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі історії та граматики української мови
Інституту української мови НАН України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Бріцин Віктор Михайлович,
Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України,
заступник директора Інституту з наукової роботи
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Гуйванюк Ніна Василівна,
Чернівецький державний університет імені
Ю. Федьковича, завідувач кафедри української мови
кандидат філологічних наук, доцент
Висоцький Анатолій Васильович,
Національний педагогічний університет
ім. М.П.Драгоманова, декан факультету
української філології
Провідна установа: Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
(кафедра сучасної української мови)
Захист відбудеться “16” березня 2005 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.172.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 11 лютого 2005 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор філологічних наук, професор Н.Г.Озерова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дослідження взаємовідношень між будовою, семантикою і прагматикою синтаксичної одиниці дозволяє сформувати комплексний підхід до вивчення лінгвістичного об’єкта. Однак таке завдання вимагає з’ясування цілого комплексу частковіших питань, пов’язаних, зокрема, з визначенням самого розуміння семантичного представлення синтаксичної одиниці. Останнім часом у колі семантичних досліджень спостерігаємо “ренесанс” логічного підходу як до мови загалом, так і до структури речення зокрема.
Логічний напрямок у царині вивчення семантики речення, як правило, спирається на уявлення про логічну систему предикатів, розроблену ще в античності, зокрема Аристотелем. Використання логічної інтерпретації семантики речення не виключає й інших підходів до аналізу його змістової частини, однак більшість сучасних мовознавців схиляється до думки, що логіко-граматичний аспект виступає найглибиннішим серед способів висвітлення семантики реченнєвої структури і дозволяє спиратися на найзагальніші моделі, в яких думка формує зміст. Логіко-граматичні типи речень є “конкретними граматичними структурами, які мають граматичну форму, за допомогою якої виражається, однак, не що інше, як логічний зміст, тобто відображені в людському мисленні типові зв’язки і відношення об’єктивної дійсності”Адмони В.Г. Введение в синтаксис современного немецкого языка. – М.: Издательство литературы на иностранных языках, 1955. – Т.2. – С.103-104.
.
Дисертація присвячена комплексному вивченню структурно-семантичних, синтаксичних та функціональних особливостей речень тотожності в сучасній українській мові, оскільки дослідження цього типу синтаксичних структур викликає низку суперечностей не лише в українському, а й у світовому мовознавстві.
Розвиток синтаксичної науки, накопичення нових фактів про різні сторони речення, усвідомлення незвичайної складності цієї одиниці – все це утруднює розуміння сутності проблеми тотожності, формулювання її базових ознак.
До визначення статусу речень тотожності (РТ) зверталося багато логіків та лінгвістів, але особливий інтерес до них виявив Г. Фреге.
РТ в різних його аспектах аналізували на матеріалі російської мови О.О.Шахматов, Н.Д. Арутюнова, О.С. Ахманова, К. Берка, Д. Вайс, О.М.Гвоздєв, Є.В. Кротевич, О.В.Падучева, О.М. Пєшковський, О.О. Потебня, Ю.С. Степанов, Л.П. Старосельцев, А.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: РЕЧЕННЯ ТОТОЖНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок