Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФРАЗЕМІКА ГОВІРОК ЗАХІДНОГО ПОДІЛЛЯ

ФРАЗЕМІКА ГОВІРОК ЗАХІДНОГО ПОДІЛЛЯ

Назва:
ФРАЗЕМІКА ГОВІРОК ЗАХІДНОГО ПОДІЛЛЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,71 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
КОВАЛЕНКО Наталія Дмитрівна
УДК 811.161.2'282.2(477.43/84)
ФРАЗЕМІКА ГОВІРОК
ЗАХІДНОГО ПОДІЛЛЯ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Кам'янець-Подільського державного педагогічного університету, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: - кандидат філологічних наук, доцент
Ткачук Петро Єфремович,
Кам'янець-Подільський державний педагогічний університет,
завідувач кафедри української мови
Офіційні опоненти: - доктор філологічних наук, професор,
Матвіяс Іван Григорович,
провідний науковий співробітник
Інституту української мови НАН України
- кандидат філологічних наук, професор
Козачук Ганна Олександрівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри української мови
Провідна установа: - Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича,
кафедра історії та культури мови,
Міністерство освіти і науки України, м.Чернівці
Захист відбудеться 28.12.2001р. о 14 на засіданні спеціалізованої
вченої ради Д 26.173.01 в Інституті української мови НАН України за адресою:
01001, м.Київ – 1, вул. Грушевського, 4.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м.Київ – 1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 27.11. 2001 року
Учений секретар спеціалізованої
вченої ради І.А.Самойлова
Загальна характеристика роботи
Вивчення фраземіки говіркового мовлення залишається й дотепер одним з важливих завдань української діалектології. Вихід за межі літературної мови та пильна увага до фраземіки діалектів дає змогу не тільки виділити одиниці різного типу, а й певною мірою вивчити взаємозв'язки на цьому рівні між літературною мовою і народними говорами, виявити загальнонародне та місцеве, з'ясувати семантичні та граматичні особливості власне діалектних фразем.
Дослідження джерел, семантики й структури фразем східнослов'янських мов створили міцну теоретичну базу для вивчення особливостей діалектних сталих висловів (Л.Г.Авксентьєв, А.С.Аксамитов, М.Ф.Алефіренко, В.Л.Архангельський, Н.Д.Бабич, А.М.Бабкін, Л.А.Булаховський, В.В.Виноградов, С.Г.Гаврін, Ю.О.Гвоздарьов, А.В.Жуков, В.П.Жуков, М.Т.Демський, І.Я.Лепешев, Ф.П.Медведєв, В.М.Мокієнко, Л.Г.Скрипник, В.М.Телія, Г.М.Удовиченко, В.Д.Ужченко, М.М.Шанський та ін.).
Упродовж останніх десятиріч фраземіка українських діалектів стала вивчатися досить інтенсивно, незважаючи на труднощі, пов'язані зі збиранням діалектного матеріалу, опрацюванням та апробацією методів його дослідження. Цінний фраземний матеріал зафіксовано у словниках діалектної лексики (М.М. Онишкевич, С.Панцьо, В.А.Чабаненко, М.М.Корзонюк, А.Т.Сизько), матеріалах до словників фразем (А.П.Грищенко, М.Т.Доленко, Н.Д.Бабич, О.С.Юрченко, Л.І.Ройзензон, С.І.Ройзензон, А.О.Івченко), регіональних фразеологічних словниках (Н.Вархол, А.О.Івченко, О.С.Юрченко, В.Д.Ужченко). Поряд з нагромадженням сучасних записів зразків народного мовлення здійснюються апробації найрізноманітніших підходів та методів досліджень у сфері фраземіки.
Необхідність проведення таких досліджень зумовлюється й екстралінгвальними факторами, оскільки науково-технічний прогрес спричиняє прискорену архаїзацію мовних одиниць, різні екологічні й антропогенні чинники впливають на міграцію населення, а це своєю чергою приводить до поступового зникнення з ужитку груп лексики та фраземіки.
Подільські говірки, як відомо, мають елементи старожитності та архаїчності, вирізняються особливими регіональними рисами, але через своє ареальне поширення виявляють досить розгалужені взаємовпливи з іншими південно-західними та південно-східними говорами.
Фраземіка західноподільського діалектного мовлення, її семантика, структурні особливості, ознаки на рівні ареальної норми поки що не були предметом ґрунтовного вивчення, хоч і сталі вислови, і паремійні одиниці – прислів'я та приказки – вже віддавна привертають до себе увагу етнографів, фольклористів, митців слова, дослідників, які цікавляться як народною мудрістю, так і способами її фіксації в мові (М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ФРАЗЕМІКА ГОВІРОК ЗАХІДНОГО ПОДІЛЛЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок