Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Жанр реквієму в хоровій творчості українських композиторів порубіжжя тисячоліть

Жанр реквієму в хоровій творчості українських композиторів порубіжжя тисячоліть

Назва:
Жанр реквієму в хоровій творчості українських композиторів порубіжжя тисячоліть
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,53 KB
Завантажень:
137
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ МИСТЕЦТВ
ім. І.П. КОТЛЯРЕВСЬКОГО
ВЕРБИЦЬКА-ШОКОТ Ірина Володимирівна
УДК 783.29:78.071.1(477) “1/2”
Жанр реквієму
в хоровій творчості українських композиторів
порубіжжя тисячоліть
Спеціальність 17.00.03 – Музичне мистецтво
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Харків – 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Харківському державному університеті мистецтв ім. І.П. Котляревського Міністерства культури і туризму України.
Науковий керівник: доктор мистецтвознавства, доцент
Рощенко Олена Георгіївна
Харківський державний університет мистецтв
ім. І.П. Котляревського,
завідувач кафедри історії та теорії
світової та української культури
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор
Самойленко Олександра Іванівна
Одеська державна музична академія
ім. А.В. Нежданової,
завідувач кафедри історії музики
та музичної етнографії
Кандидат мистецтвознавства, професор
Мартинюк Анатолій Кирилович
Мелітопольський державний педагогічний університет,
завідувач кафедри диригування
Захист відбудеться 31.10.2007 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.781.01 у Харківському державному університеті мистецтв ім. І.П.Котляревського за адресою: 61003, м. Харків, м. Конституції, 11/13, ауд. 58.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського державного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського за адресою: 61003, м. Харків, м. Конституції, 11/13.
Автореферат розісланий 28.09.2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат мистецтвознавства, доцент М.С. Чернявська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Реквієм в духовній культурі людства є найстародавнішим явищем: його історія охоплює 1500 років. Упродовж більш ніж тисячолiття формувалися ознаки його літургічної форми, яка зазнала числених змін. Стабілізація конструктів реквієму призвела до його канонізації в XVI ст. До того часу реквієм-літургія існував як рухома система: канонічній історії розвитку заупокійної католицької меси передувала аканонічна, що охоплювала етапи її формування та становлення. Утворення літургійного канону не припинило розвитку реквієму. Навпаки, канонізація стала умовою перевтілення його на музичний жанр, тобто етапом у процесі подальшого розвитку. З того часу missa da Requiem існує одночасно з Requiem як музичним жанром. Відтоді розпочинається епоха паралельного розвитку обох форм явища – літургічної та художньої. Утворення реквієму як музичного жанру пов’язано зі спиранням на винайдений в літургічній формі конструктивно-семантичний інваріант і з подальшим постійним композиторським концепціюванням на основі католицького канону.
Протягом XVI-XVIII ст. відбувалися поодинокі композиторські спроби відстоювання реквієму не лише як літургічної, але й художньої концепції. Наприкінці XVIII ст. католицькою церквою було санкціоновано існування Requiem як музичного жанру. Упродовж ХІХ й ХХ ст. реквієм стверджувався й поза межами католицького світу, вбирав різні національні традиції та мови.
Жанровою константою українського хорового мистецтва реквієм стає на порубіжжі другого й третього тисячоліть. Саме тоді українські композитори відчули внутрішню необхідність оплакування трагічних подій в історії держави та її народу. Філософсько-художнє осмислення історичного минулого України, зокрема тих подій, що відбулися протягом XX ст. (голодомор 30-х років, трагедія Бабиного яру, вибух на ЧАЕС), обумовило звертання українських композиторів до жанру, який є символом скорботи, втіленням ідеї катарсичного просвітлення.
Показово, що до отримання нашою державою незалежності українська музика мала лише поодинокі зразки цього жанру, які припадають на першу половину ХХ ст. Серед них: „Реквієм пам’яті М. Леонтовича” Д. Вериківського, „Реквієм пам’яті М.В. Лисенка” (на вірші М. Вороного), „Реквієм” пам’яті А. Малишка Г. Майбороди. Жанрові засади реквієму притаманні і цілісним фрагментам розгорнутих музично-художніх творів другої половини ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Жанр реквієму в хоровій творчості українських композиторів порубіжжя тисячоліть

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок