Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НАЗВИ ЇЖІ Й КУХОННОГО НАЧИННЯ В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТСЬКИХ ГОВОРАХ

НАЗВИ ЇЖІ Й КУХОННОГО НАЧИННЯ В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТСЬКИХ ГОВОРАХ

Назва:
НАЗВИ ЇЖІ Й КУХОННОГО НАЧИННЯ В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТСЬКИХ ГОВОРАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,78 KB
Завантажень:
275
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
УЖГОРОДСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Ґоца Еріка Дюлівна
УДК 811.161.2'28
НАЗВИ ЇЖІ Й КУХОННОГО НАЧИННЯ
В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТСЬКИХ ГОВОРАХ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Ужгород – 2001


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови
Ужгородського національного університету
Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Сабадош Іван Васильович,
Ужгородський національний університет,
професор кафедри української мови
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Полюга Лев Михайлович,
Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України,
провідний науковий співробітник відділу української мови.–
кандидат філологічних наук
Бігусяк Михайло Васильович,
Прикарпатський університет ім. В. Стефаника,
доцент кафедри української мови
Провідна установа – Інститут української мови НАН України, відділ
діалектології, м. Київ.
Захист відбудеться "20" грудня р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.61.051.06 в Ужгородському національному університеті (88000, м. Ужгород, вул. Університетська, 14).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Ужгородського національного університету (88000, м. Ужгород, вул. Капітульна, 9).
Автореферат розісланий "16" листопада 2001 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Юсип-Якимович Ю.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Дослідження діалектної лексики української мо-ви має досить тривалу історію, але найінтенсивніше воно здійснюється в післявоєнний період, коли з’являється чимала кількість мовознавчих праць, присвячених як загальним питанням української діалектної лексики, так і її окремим тематичним і лексико-семантичним групам, що функціонують у різних регіонах України (В.С. Ващенко, Й.О. Дзендзе-лівський, В.В. Німчук, М.І. Толстой, М.В. Никончук, П.Ю. Гриценко, А.М. Поповський та ін.). Найбільшу увагу дослідників привертає лексика старожитніх говорів, зокрема середньонаддніпрянських, поліських, карпатських, бо саме ці діалектні масиви заховали в собі величезну кількість таких свідчень минулих епох, що важливі для вивчення не тільки української мови, але також матеріальної й духовної культури українського народу і слов’янства взагалі.
Особливо пожвавилося вивчення лексики українських карпатських діалектів. Уже досліджено ряд тематичних груп, зокрема ткацька, вівчарська, млинарська, сільськогосподарська, гідрорельєфна (Й.О. Дзендзелівський), лісосплавна (І.В. Сабадош), народномедична (Я.В. Вакалюк), скотарська (Й.Ю. Пуйо), ботанічна (О.Ф. Миголинець), ентомологічна (І.Я. Філак) та ін.
Харчування відіграє в житті людини першорядну роль, тому й лексика, пов’язана з їжею та кухонним начинням (і ширше – побутом людей), має важливе значення і для мовознавчої науки, і для історії, етнографії. Ґрунтовне вивчення цієї тематичної групи лексики, використовуваної населенням, говірки якого дуже архаїчні, становить безсум-нівний інтерес для мовознавства взагалі і української діалектної лексикології зокрема. Проте досі назви їжі й кухонного начиння в українських говорах Карпат досліджено недостатньо. Найкраще вони вивчені в південнолемківських говірках (праці З. Ганудель). Кілька невеликих публікацій, присвячених цій лексиці у закарпатських говірках, з’явилося з-під пера Й.О. Дзендзелівського і М.М. Бубряк. Отже, лексика, пов’язана з їжею й кухонним начинням, у більшій частині карпатських говорів (закарпатських, бойківських, гуцульських, буковинських) досі не тільки не вивчена, але й не зібрана.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження проведено у розрізі виконання комплексної наукової теми кафедри української мови Ужгородського національного університету "Говори Українських Карпат у взаємозв’язках з українською літературною мовою і діалектною суміжністю" та реалізації загально-українського наукового проекту "Лексичний атлас української мови", яку здійснює Інститут української мови НАН України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: НАЗВИ ЇЖІ Й КУХОННОГО НАЧИННЯ В УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТСЬКИХ ГОВОРАХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок