Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЗВИТОК У СТАРШОКЛАСНИКІВ ДІАЛОГІЧНИХ ЯКОСТЕЙ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ КУРСУ “СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА”)

РОЗВИТОК У СТАРШОКЛАСНИКІВ ДІАЛОГІЧНИХ ЯКОСТЕЙ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ КУРСУ “СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА”)

Назва:
РОЗВИТОК У СТАРШОКЛАСНИКІВ ДІАЛОГІЧНИХ ЯКОСТЕЙ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ КУРСУ “СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА”)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,70 KB
Завантажень:
179
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Інститут психології ім. Г.С. Костюка
АПН України
Івашкевич Едуард Зенонович
УДК 159.964.2 (048)
РОЗВИТОК У СТАРШОКЛАСНИКІВ ДІАЛОГІЧНИХ ЯКОСТЕЙ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ КУРСУ “СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА”)
19.00.07 – ПЕДАГОГІЧНА ТА ВІКОВА ПСИХОЛОГІЯ
АВТОРЕФЕРАТ
НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ КАНДИДАТА
ПСИХОЛОГІЧНИХ НАУК
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України, лабораторія методології і теорії психології, м.Київ.
Науковий керівник:
доктор психологічних наук, професор Балл Георгій Олексійович, Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, лабораторія методології і теорії психології, завідувач.
Офіційні опоненти:
член-кореспондент АПН України, доктор психологічних наук, професор Боришевський Мирослав Йосипович, Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, м. Київ, лабораторія психології особистості, завідувач;
кандидат психологічних наук Митник Олександр Якович, загальноосвітня середня школа №240, м. Київ, заступник директора.
Провідна установа:
Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, відділ психології трудової та професійної підготовки, м.Київ.
Захист відбудеться 19листопада 2002 року об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.453.01. в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України за адресою: 01033, м.Київ-33, вул. Паньківська,2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розісланий 18 жовтня 2002 року.
В.о. вченого секретаря
спеціалізованої вченої ради В.В. Клименко
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Останніми роками у психолого-педагогічній літературі все частіше піднімається питання формування мислительної культури підростаючого покоління як необхідної умови зростання нашої держави. Безперечним є факт, що перспективи її розвитку можуть бути адекватно усвідомлені лише за умови переборення стереотипів в нашому мисленні; відповідно і нова мислительна культура суттєво змінює і спосіб спілкування людей. Спілкування набуває діалогічного характеру, що передбачає усунення, наскільки це можливо, бар'єрів між партнерами, здатність бачити ситуацію з позиції своїх опонентів.
Тому науковці значну увагу приділяють дослідженню якостей пізнавальної діяльності. Серед них діалогічність займає особливе місце. У процесі шкільного навчання й виховання вчителі повинні орієнтуватися на ті вимоги, які пред'явить людині суспільство в майбутньому. Це майбутнє потребує, передусім, людини творчої праці. Без діалогічності мислення та діяльності неможлива творчість особистості. Створювати нове можна лише за умов критичного аналізу минулого, бачення його позитивних і негативних сторін, що допоможе розвинути, вдосконалити позитивне та позбутися негативного.
Для того, щоб подивитися на речі по-новому, для нашого розуму корисним є опонент, який може вимагати доведення певних фактів, запропонувати протилежну нашій систему аргументації тощо. Учні повинні не просто погоджуватися з точкою зору інших, а вміти довести свою позицію, відстояти власну думку. Але, на жаль, в більшості випадків співрозмовником учнів на уроках виступає лише вчитель: він оцінює знання школярів, виправляє зроблені помилки, викладає новий матеріал і т.д. Тим часом досвід показує, що такими співрозмовниками можуть бути, крім вчителя, і самі учні, якщо на уроках пропонувати їм спеціальні завдання, виконання яких передбачає заперечення певних думок, організувати рецензування відповідей та самостійних робіт школярів, проводити уроки-диспути, уроки-дискусії і т.д. Такі форми роботи сприяють розумовому розвитку школярів, передусім посиленню діалогічних якостей їх пізнавальної діяльності.
Накопичені експериментальні дані (В.В.Андрієвська, Г.О.Балл, Л.В.Григоровська, Е.Ейсмен, Л.М.Карамушка, Х.Кук, П.Лендхлін, В.Ф.Литовський, С.Д.Максименко, О.Я.Митник, В.А.Роменець, І.М.Семенов, С.Ю.Степанов, А.Таннер, Н.В.Чепелєва та ін.), дозволяють стверджувати, що на розумовий розвиток учнів впливає не тільки їх взаємодія з вчителем, але і взаємодія між собою та з матеріалом навчального завдання (зокрема, з літературним текстом).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: РОЗВИТОК У СТАРШОКЛАСНИКІВ ДІАЛОГІЧНИХ ЯКОСТЕЙ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ КУРСУ “СВІТОВА ЛІТЕРАТУРА”)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок