Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КУЛЬТУРНІ СТЕРЕОТИПИ В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ КАЗЦІ

КУЛЬТУРНІ СТЕРЕОТИПИ В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ КАЗЦІ

Назва:
КУЛЬТУРНІ СТЕРЕОТИПИ В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ КАЗЦІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,18 KB
Завантажень:
393
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Н.КАРАЗІНА
ГОДЗЬ НАТАЛІЯ БОРИСІВНА
УДК 130.2+398.21(477)
КУЛЬТУРНІ СТЕРЕОТИПИ
В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ КАЗЦІ
09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Харків – 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Шкода Володимир Васильович, Харківський
національний університет ім. В.Н.Каразіна, професор
кафедри теорії культури і філософії науки
Офіційні опоненти: - доктор філософських наук, професор
Корабльова Надія Степанівна,
Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна,
професор кафедри теоретичної і практичної філософії
кандидат філософських наук, доцент
Прилуцька Алла Євгенівна,
Національний аерокосмічний університет “ХАІ”
ім. М.Є.Жуковського,
завідувач кафедри українознавства
Провідна установа: Центр гуманітарної освіти НАН України, кафедра філософії
науки та культурології, м. Київ
Захист відбудеться 19 травня 2004 р. о 1715 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.06 при Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4, ауд. IV - 65.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4.
Автореферат розісланий 15 квітня 2004 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради |
Л.А. Бортник


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження зумовлена нагальною потребою вивчення аспектів духовного і культурного буття етносу в період його формування як “модерної української нації”, необхідністю окремого аналізу й дослідження певних рис етнокультурної специфіки та етнодиференційних ознак. Існування загрози соціальної та культурної маргіналізації особистості й загальна необхідність подолання історично зумовленого негативного впливу на формування та розвиток української етнокультурної спільноти, її самосвідомості ще раз підкреслюють потребу дослідження феномена культурних стереотипів. Оскільки українська філософська думка продовжує європейську екзистенційну традицію, необхідно досліджувати, виходячи з нових наукових позицій, результати творчості українського етносу, зокрема, його казкову творчість. Недостатня кількість наукових досліджень і розробок у галузі специфічної інформації щодо змісту протоукраїнського етнічного субстрату, ігнорування впливу на характер поведінки традиційно-побутової етнічної культури та знання, недостатнє висвітлення з філософсько-антропологічних позицій етнокультурних звичаїв і норм, культурних цінностей та стереотипів поведінки етносів можуть призвести до проблем як на рівні індивідуальної адаптації, так і на рівні міжетнічних та міжкультурних контактів і відносин. Виходячи з цього, головну актуальність праці автор вбачає в принципово новому підході до вивчення специфіки українського етнокультурного простору, особливостей впливу культурних стереотипів на індивидів та на формування членів культурної спільноти. На думку автора, етнічні культурні стереотипи можуть виступати в ролі єдиного стандарту взаємин і способу життя, як ментальні характеристики етносу. Головним консолідаційним чинником у структурі націокультурної спільноти є сім'я. За допомогою фольклору, насамперед, казок, передаються культурні стереотипи соціальних взаємин з яскравою етнокультурною специфікою.
На сучасному етапі процес дослідження традиційної культури українського етносу в академічній науці активізовано, але характеристикам етносу з позицій ауто- та гетеростереотипів не приділено належної уваги. Насамперед, це зумовлено недостатньою розробкою поняття “культурний стереотип”, відсутністю чіткої єдиної системи поглядів на його категорії, браком відповідного інструментарію. Актуальність дослідження стереотипів визначається роллю культурних стереотипів як відображення національної ментальності та як механізму захисту етнокультурної специфіки, характеристик менталітету.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: КУЛЬТУРНІ СТЕРЕОТИПИ В УКРАЇНСЬКІЙ НАРОДНІЙ КАЗЦІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок