Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МЕТАФІЗИЧНІ ІНТЕНЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОВІСТІ 20-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

МЕТАФІЗИЧНІ ІНТЕНЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОВІСТІ 20-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

Назва:
МЕТАФІЗИЧНІ ІНТЕНЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОВІСТІ 20-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,26 KB
Завантажень:
199
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
ТЕРЕЩЕНКО ВАСИЛЬ МИКОЛАЙОВИЧ
УДК 130.3: 82-312.1 = 161.2 “192”
МЕТАФІЗИЧНІ ІНТЕНЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОВІСТІ
20-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
10.01.01 – українська література
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ХАРКІВ – 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Маслов Іван Степанович,
Харківський державний педагогічний університет
імені Г.С.Сковороди,
завідувач кафедри української літератури.
 
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Голобородько Ярослав Юрійович,
Херсонський державний педагогічний університет,
завідувач кафедри української літератури;
кандидат філологічних наук, доцент
Безхутрий Юрій Миколайович,
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна,
завідувач кафедри історії української літератури,
декан філологічного факультету
 
Провідна установа – Дніпропетровський національний університет,
кафедра української літератури, Міністерство освіти і
науки України, м. Дніпропетровськ.
Захист відбудеться “02” жовтня 2002 р. о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.07 у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України за адресою: 61077, м.Харків, пл.Свободи, 4, ауд. ІІ-37.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4).
Автореферат розіслано “30” серпня 2002 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради ГНОЄВА Н.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У дисертації запропоновано версію метафізичної призматики повістей 20-х років ХХ століття, яка ґрунтується на осмисленні специфічних моделей мислення людини початку ХХ ст. з урахуванням метафізичної інтенціональності самого жанру повісті.
Актуальність теми дисертації. Проблема принципів і критеріїв диференціації жанрів одна з найскладніших у теорії літератури. У 20-х роках ХХ століття, у час небувалого піднесення літературного життя в Україні, спостерігається активізація теоретичних пошуків у галузі жанрології. І в українському, й особливо в російському літературознавстві з’являються ґрунтовні праці з проблем теорії та історії жанрів. У той же час намічається тенденція до нехтування жанру повісті. Стратегія науки про літературу будується за схемою “від новели до роману” (Ф.Якубовський).
На відміну від теоретиків літератури митці у своїй художній практиці плідно розробляють жанрові потенції повісті, створюючи в кінцевому результаті своєрідні версії цього жанру в текстах. Концептуально-перцептуальні версії жанру повісті у творах українських митців 20-х років ХХ століття у своїй основі тісно пов’язані зі специфікою епістеми “нового Середньовіччя”, домінантною рисою якої є метафізичний спосіб осмислення людиною себе та світу. Пізнання мікро- та макрокосмосу в їх глибинних (метафізичних) сутностях стає імперативом для багатьох письменників, глибоко філософське мислення яких формувалося як внутрішніми (особистісними), так і зовнішніми чинниками історичного етапу.
На існування зв’язку між способом мислення людини в періоди історичних криз та активізацією саме жанру повісті вказував цілий ряд дослідників літератури. Проте глибинна причина цього явища залишається майже непоясненою. На прикладі творчості українських митців 20-их років ХХ століття є унікальна можливість детальніше простежити й глибше проаналізувати цей феномен. Відтак пошуки та експерименти письменників в наративній площині повістей зможуть дати важливий матеріал для більш глибокого літературознавчого опису цього жанру власними категоріями, оскільки до останнього часу зберігається тенденція опису його як “проміжного”, “несамодостатнього” явища. Актуальність дослідження зумовлюється також необхідністю філософського осмислення української літератури в цілому.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: МЕТАФІЗИЧНІ ІНТЕНЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОВІСТІ 20-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок