Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ГОРИЗОНТ СПОДІВАНЬ ТА ЙОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ В ЛІТЕРАТУРНОМУ ПРОЦЕСІ (на матеріалі української літератури 20-30-х років ХХ ст.)

ГОРИЗОНТ СПОДІВАНЬ ТА ЙОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ В ЛІТЕРАТУРНОМУ ПРОЦЕСІ (на матеріалі української літератури 20-30-х років ХХ ст.)

Назва:
ГОРИЗОНТ СПОДІВАНЬ ТА ЙОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ В ЛІТЕРАТУРНОМУ ПРОЦЕСІ (на матеріалі української літератури 20-30-х років ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,25 KB
Завантажень:
453
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ім. Т.Г. ШЕВЧЕНКА
Сінченко Олексій Дмитрович
УДК 82 : 111. 852 : 821. 161. 2 (09)
ГОРИЗОНТ СПОДІВАНЬ ТА ЙОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ
В ЛІТЕРАТУРНОМУ ПРОЦЕСІ
(на матеріалі української літератури 20-30-х років ХХ ст.)
Спеціальність 10.01.06 – теорія літератури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі теорії літератури Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України
Науковий керівник: доктор філологічних наук,
член-кор. НАН України
ГУНДОРОВА Тамара Іванівна,
Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України,
завідувач відділу теорії літератури.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
КОСТЕНКО Наталія Василівна,
Інститут філології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка,
професор кафедри теорії літератури та
компаративістики
кандидат філологічних наук
ПІДПАЛИЙ Андрій Володимирович,
Київський славістичний університет,
доцент кафедри теорії літератури і компаративістики
Провідна установа:
Тернопільський державний педагогічний унітерситет імені Володимира Гнатюка, кафедра теорії літератури і порівняльного літературознавства, м. Тернопіль.
Захист відбудеться „27” лютого 2007 р. о 14.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м. Київ, вул. М.Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м. Київ, вул. М.Грушевського, 4).
Автореферат розісланий „26” січня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.М. Нога
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Горизонт сподівань є важливим елементом літературної герменевтики та рецептивної естетики. Уведення цього поняття до літературознавчого категоріального апарату сприятиме глибшому вивченню естетичної природи художньої творчості та приведе до подолання розриву між рецептивною і комунікативною моделями літературного процесу. Теоретично сформоване в рамках рецептивної естетики, поняття горизонт сподівань не має ще відповідного історико-літературного та теоретико-літературного витлумачення. Воно є новим і у вітчизняному літературознавстві. Все це й обумовлює актуальність нашого дослідження.
Герменевтичний підхід до літературного твору передбачає розуміння твору як структури, яка має певне значення, тобто як до смислової єдності, що наділена генеративною функцією смислотворення. Він враховує також інтенціональність авторської свідомості, рецептивний характер самого процесу читання та специфічні умови функціонування твору в полірецептивному літературному процесі. Рецептивний аналіз скерований на дослідження літературних явищ і літературних епох з урахуванням складної взаємодії автора, твору і читача. Поєднання герменевтичного та рецептивного підходів визначає пошуковий характер нашого дослідження.
Поняття “горизонт сподівань” характеризує функціональні можливості зустрічі тексту і його читача та спирається на такі поняття, як “художній репертуар” і “текстуальні стратегії”. Розглядаючи горизонт сподівань із погляду його функціонування в літературному процесі, наближаємося до розуміння того, як структура тексту узалежнюється від внутрішньолітературних і позалітературних чинників і як очікування читача трансформують структуру твору.
Кожна літературна епоха (бароко, романтизм, реалізм, модернізм, постмодернізм) характеризується рядом рецептивних модусів, серед яких можна виділити ставлення до традиції, самоінтерпретування, літературну провокацію, боязнь традиції тощо. За таких умов літературний процес осмислюється з погляду його рецептивної історії та критичної рефлексії, що виявляється актуальним не лише для минулих епох, але й для сучасної літературної ситуації. У цьому полягає наступний аспект, що визначає актуальність даного дослідження.
У дисертаційній роботі досліджується роль горизонту сподівань у полірецептивній структурі радянської літератури 20-30-х років ХХ століття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ГОРИЗОНТ СПОДІВАНЬ ТА ЙОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ В ЛІТЕРАТУРНОМУ ПРОЦЕСІ (на матеріалі української літератури 20-30-х років ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок