Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФРАЗЕОЛОГІЗМИ З НАЗВАМИ ЛЮДЕЙ У ЛЕКСИЧНОМУ НАПОВНЕННІ

ФРАЗЕОЛОГІЗМИ З НАЗВАМИ ЛЮДЕЙ У ЛЕКСИЧНОМУ НАПОВНЕННІ

Назва:
ФРАЗЕОЛОГІЗМИ З НАЗВАМИ ЛЮДЕЙ У ЛЕКСИЧНОМУ НАПОВНЕННІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,85 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМ. Г.С. СКОВОРОДИ
Щербакова Наталія Володимирівна
УДК 811. 161. 2' 373
ФРАЗЕОЛОГІЗМИ З НАЗВАМИ ЛЮДЕЙ У ЛЕКСИЧНОМУ НАПОВНЕННІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2002
Дисертація є рукописом
Роботу виконано на кафедрі української мови Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник - кандидат філологічних наук,
доцент Редін Петро Олексійович,
професор кафедри української мови
Харківського державного педагогічного
університету ім. Г.С. Сковороди
Офіційні опоненти - доктор філологічних наук, професор
Коломієць Лідія Іванівна,
завідувач кафедри українознавства
Харківського державного
економічного університету
кандидат філологічних наук, доцент
Гнатюк Ірина Святославівна,
доцент кафедри мовних дисциплін
Київської державної академії
водного транспорту
Провідна установа - Кіровоградський державний
педагогічний університет
ім. В.В.Винниченка,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться “15” січня 2003 року о 15-00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.03 у Харківському державному педагогічному університеті ім. Г.С. Сковороди за адресою: 61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, зал засідань.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2)
Автореферат розіслано “ 14 ” грудня 2002 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.А.Олексенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасний стан розвитку мовознавчої науки особливо в останній період відзначається посиленим інтересом до проблем фразеології. Формування фразеологічного фонду, внутрішня форма й мотивованість фразеологічних одиниць (ФО), їх системні відношення, теоретичні засади фразеотворення – ось далеко не повний перелік проблем, які знаходять висвітлення в роботах вітчизняних дослідників.
Важливим завданням лінгвістики є дослідження національно-мовної своєрідності фразеологізму, бо в кожній мові вона має неповторний план вираження і таким чином фіксує національний колорит мови. У фразеології чи не найяскравіше відбивається досвід народу, своєрідність його світобачення, оскільки в ній найбільш чітко виявляються специфічні засоби відображення концептуальної картини світу.
Однією з актуальних проблем сучасної лінгвістики є ідеографічний опис лексики й фразеології, тому не дивно, що ряд дослідників (Б.М.Ажнюк, Р.П.Зорівчак, Ю.Ф.Прадід, П.О.Редін, Л.Г.Скрипник, І.В.Тимченко, Д.В.Ужченко та ін.) зосередив свою увагу на вивченні окремих фразеосемантичних груп. Ідеографічний підхід до опису фразеології полягає у з'ясуванні зв'язків між поняттєвими потенціями фразеологізму, з одного боку, та актуальним концептом – з другого. При цьому перед дослідником стоїть два завдання - диференціація поняттєвого континууму, який перекривається фразеологічними одиницями, а також інтегрування окремих одиниць мови в певні рубрики – групування на підставі семантичної ознаки.
Гуманізація суспільства, утвердження пріоритету людини, очевидно, зумовила тенденцію до аналізу мовної картини світу через антропологічну призму. У зв'язку з цим неабиякий інтерес для дослідження становлять фразеологічні одиниці з назвами людей.
Упродовж останніх років спостерігається активізація мовознавчої діяльності в цьому напрямку, про що свідчать дисертаційні дослідження А.М.Кравчук, Н.М.Пасік, О.А.Мороз, О.В.Сафронової та ін. Подібні дослідження важливі як з мовознавчого боку, так і з загальнокультурного, оскільки мовна картина світу, у тому числі ФО як її компонент, містить риси народу – творця фразеології. Як слушно зауважує Л.А.Лисиченко, “...для мовної картини світу суттєвою є система значень і семантичне наповнення кожного мовного знака”1.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ФРАЗЕОЛОГІЗМИ З НАЗВАМИ ЛЮДЕЙ У ЛЕКСИЧНОМУ НАПОВНЕННІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок