Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКА МЕНТАЛЬНІСТЬ ЯК ФЕНОМЕН ЕТНОГЕНЕТИЧНОГО ТА СОЦІОКУЛЬТУРНОГО БУТТЯ НАРОДУ

УКРАЇНСЬКА МЕНТАЛЬНІСТЬ ЯК ФЕНОМЕН ЕТНОГЕНЕТИЧНОГО ТА СОЦІОКУЛЬТУРНОГО БУТТЯ НАРОДУ

Назва:
УКРАЇНСЬКА МЕНТАЛЬНІСТЬ ЯК ФЕНОМЕН ЕТНОГЕНЕТИЧНОГО ТА СОЦІОКУЛЬТУРНОГО БУТТЯ НАРОДУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,74 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ЗАПОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ЯЦУК Наталія Євгенівна
УДК 930.1+111.11
УКРАЇНСЬКА МЕНТАЛЬНІСТЬ
ЯК ФЕНОМЕН ЕТНОГЕНЕТИЧНОГО ТА
СОЦІОКУЛЬТУРНОГО БУТТЯ НАРОДУ
09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Запоріжжя – 2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Національному університеті харчових технологій Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Савельєва Марина Юріївна,
Національний університет харчових технологій,
професор кафедри філософії
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Жадько Віталій Андрійович,
Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”,
професор кафедри управління навчальними закладами і педагогіки вищої школи
кандидат філософських наук
Волова Лія Олександрівна
Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти,
доцент кафедри суспільно-гуманітарних дисциплін
Провідна установа: Центр гуманітарної освіти НАН України, кафедра філософії,
м. Київ
Захист відбудеться “ 20 ” лютого 2004 р. о 15-30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 17.051.01 в Запорізькому державному університеті за адресою: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського 66, корп. 6, ауд. 114.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Запорізького державного університету за адресою: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського 66, корп. 2
Автореферат розісланий “ 15 ” січня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Снєжко В.П.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. На межі ХХ–ХХІ століть духовне життя людства набуває все більшої строкатості. Його семантичний обсяг наповнюється найрізноманітнішими значеннями: від етносоціальних, групових і колективних світоглядних орієнтацій до особливостей особистісного світосприйняття, зумовлених психічним складом членів певної соціальної верстви, від раціональних способів мислення людей до емоційного переживання ними буття, від стереотипних норм поведінки до найвищих рівнів прояву духовної свободи людини. Це потребує застосування чітко визначеного терміну, який зміг би охопити належним логіко-понятійним чином, а також показати онтологічну підставу для поєднання автономних царин духовної діяльності.
Таким поняттям може стати "ментальність". Породжене суспільними реаліями ХХ ст., воно актуалізує соціально-філософське дослідження тим, що відображає зміни, які відбулись в сутності людини та способи її відтворення в досвіді людської свідомості. "Ментальність" як категорія духовно-практичної діяльності є однією з визначальних характеристик постсучасного мислення, що виконує формальну функцію упорядкування та прояснення специфічних особливостей світосприйняття нації або народу. Вона ґрунтується на поєднанні раціональних та ірраціональних ознак, знаходячи між ними закономірну узгодженість, отже, являє собою гранично широкий спосіб самовиявлення соціуму через історико-культурні та етнічні тенденції розвитку.
"Ментальність" – соціально-філософська категорія, здатна стати основою окремої методології дослідження різних соціальних груп. А в ситуації надзвичайно високої соціальної мобільності її світоглядно-методологічний потенціал дозволяє простежувати механізми самозбереження національно-етнічних надбань навіть за умов кардинальних змін, які супроводжують сучасне українське суспільство. Тому національну ідею, яка зможе об’єднати його слід шукати в глибинних змістах (шарах) етнокультурної соціально-духовної спадщини українського народу.
Термін "ментальність" в український філософський лексикон увійшов у останнє десятиріччя минулого століття, ним оперують у засобах масової інформації, наукових повідомленнях, політичних та ідеологічних програмах тощо. Нове поняття легко вбирало у себе всю повноту оновлюваного буття, доки не опинилось перед загрозою самознищення – втратою своєї конкретної визначеності.
У європейській науці теорія ментальності почала розроблятись у 20-і рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА МЕНТАЛЬНІСТЬ ЯК ФЕНОМЕН ЕТНОГЕНЕТИЧНОГО ТА СОЦІОКУЛЬТУРНОГО БУТТЯ НАРОДУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок