Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОСТФРІДМАНІВСЬКА ПАРАДИГМА КОСМОФІЗИКИ: ФІЛОСОФСЬКО-СВІТОГЛЯДНИЙ АНАЛІЗ

ПОСТФРІДМАНІВСЬКА ПАРАДИГМА КОСМОФІЗИКИ: ФІЛОСОФСЬКО-СВІТОГЛЯДНИЙ АНАЛІЗ

Назва:
ПОСТФРІДМАНІВСЬКА ПАРАДИГМА КОСМОФІЗИКИ: ФІЛОСОФСЬКО-СВІТОГЛЯДНИЙ АНАЛІЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
43,15 KB
Завантажень:
228
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ім. Г.С. Сковороди
ЖУРАВЛЬОВ Володимир Ілліч
УДК 140.8:113:114
ПОСТФРІДМАНІВСЬКА ПАРАДИГМА КОСМОФІЗИКИ:
ФІЛОСОФСЬКО-СВІТОГЛЯДНИЙ АНАЛІЗ
Спеціальність 09.00.09 – філософія науки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття вченого ступеня
доктора філософських наук
КИЇВ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, м. Київ
Науковий консультант: доктор філософських наук, професор
ЛУК’ЯНЕЦЬ Валентин Сергійович,
Інститут філософії імені Г.С. Сковороди
НАН України,
завідуючий відділом філософських проблем
природознавства і екології
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
РАТНІКОВ Володимир Сазонович,
Вінницький національний технічний
університет МОН України, професор кафедри
філософії;
доктор філософських наук, професор
ЦИКІН Веніамін Олександрович,
Сумський державний педагогічний університет
імені А.С. Макаренка МОН України,
завідувач кафедри філософії і соціології;
доктор філософських наук, професор
УЗБЕК Константин Мінович,
Донецький державний університет економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського МОН України, професор кафедри філософії.
Захист відбудеться 2007 р. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.01 в Інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомиться в бібліотеці Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України (01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4)
Автореферат розісланий 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор філософських наук Т. В. Гардашук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. В концептуальних підставах космофізики XXI століття відбуваються багатопланові інноваційні процеси. Ці процеси охоплюють зміст не лише ключових понять космофізики, але й домінуючих в ній парадигм фізико-теоретичного осмислення реальності. Попередні парадигми – ейнштейнівська, фрідманівська, інфляційна та інші – не без опору поступаються місцем новим парадигмам. Смисловим центром базових мов нових парадигм стають такі категорії, як “квантовий вакуум”, “динамічний хаос”, “хаосмос”, “самоорганізація”, “нелінійність”, “багатоваріантність”, “випадковість”, “суперсиметрія”, “антропність” та ін.
Кардинальність трансформаційних процесів (концептуальних, епістемологічних, світоглядних), які відбуваються нині, свідчить про те, що на переломі ХХ і XXI століть космофізика входить до постнекласичної фази осмислення еволюції Всесвіту. Основний тон в цьому новому осмисленні Всесвіту задають новітні уявлення про фізичний вакуум. Йдеться про теоретичні розробки, які виникли в рамках квантової теорії поля завдяки зусиллям таких вчених, як П. Дірак, Р. Фейнман, Дж.Уілер, У. Лемб, де Сіттер, Г. Казімір, Г. Наан, Я. Зельдович, М. Марков,
К. Станюкович, Л. Брінк, А. Долгов і інших. На підставі цих досліджень було розроблено такі концепції вакууму, як “вакуум Дірака”, “вакуум Уілера”, “вакуум де Сіттера”, “вакуум Тернера-Вілчека”, “вакуум Жвірбліса”, а також побудовано такі моделі, як “гідродинамічна модель вакууму” і квантово-гравітаційні моделі вакууму – “планкеонна”, “суперструнна” і модель вакууму “світу на брані”.
Названі концепції відіграють визначальну роль у здійсненні нинішнього парадигмального зрушення в розвитку фізико-космологічного пізнання. В них категоріальна опозиція “все – ніщо” виглядає дуже парадоксальною, бо фізичний вакуум (тобто “всюдисуще ніщо”), який фігурує в них, – одночасно є і “всім” і “нічим”. Всі фізичні реалії, які актуально є існуючими у навколишньому світі, як би “плавають” в цьому “всюдисущому ніщо”. Власне, тому такий фізичний вакуум здатний відігравати роль онтологічного базису матерії, тобто онтологічної основи для всього різноманіття об'єктів і явищ, існуючих в оточуючому нас світі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 Реферат на тему: ПОСТФРІДМАНІВСЬКА ПАРАДИГМА КОСМОФІЗИКИ: ФІЛОСОФСЬКО-СВІТОГЛЯДНИЙ АНАЛІЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок