Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Діяльність Львівського Ставропігійського Інституту (кінець XVIII – 60-і рр. ХІХ ст.)

Діяльність Львівського Ставропігійського Інституту (кінець XVIII – 60-і рр. ХІХ ст.)

Назва:
Діяльність Львівського Ставропігійського Інституту (кінець XVIII – 60-і рр. ХІХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,98 KB
Завантажень:
94
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України
Орлевич Ірина Василівна
Діяльність Львівського Ставропігійського Інституту (кінець XVIII – 60-і рр. ХІХ ст.)
Спеціальність 07. 00. 01 – історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів - 2000
 


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі нової історії України Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України
Науковий керівник Стеблій Феодосій Іванович
кандидат історичних наук,
завідувач відділу Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України.
Офіційні опоненти: Гелей Степан Дмитрович
доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії і політології Львівської комерційної академії;
Мудрий Мар'ян Михайлович
кандидат історичних наук, доцент кафедри новітньої історії України
Львівського національного університету ім. І.Франка.
Провідна установа : Інститут історії України НАН України, відділ історії України ХІХ _ початку ХХ ст.
Захист відбудеться 12 грудня 2000 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.222.01 в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України (79026, Львів,
вул. Козельницька, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Автореферат розісланий 10 листопада 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стеблій Ф.І.


Актуальність проблеми. Перехід Галичини наприкінці XVIII ст. під владу Габсбурзької монархії започаткував в історії галицьких українців період відчутної трансформації національного життя, модернізації національної свідомості і формування політичної та інституційної структури суспільства. Помітна роль у цих процесах наприкінці XVIII – у 60-х рр. ХІХ ст. належала Львівському Ставропігійському інститутові, який виник у 1788 р. внаслідок реорганізованого австрійською владою Братства. Діячі Ставропігійського інституту охоче підкреслювали, що їх установа спирається на традицію Львівського Успенського братства, яке протягом століть було одним із впливових осередків українського національного руху, виражало та захищало національні інтереси, акумулювало сили інтелігенції для культурної, освітньої та наукової праці, а на певних етапах виступало чи не єдиним репрезентантом української спільноти в Галичині. Австрійська влада, будучи змушена певною мірою враховувати український чинник у внутрішньодержавній політиці, а також завдяки авторитету Ставропігії, не ліквідувала її, як більшість церковних братств, натомість визнала за нею право на існування і надала її членам статус представників та захисників місцевого українського населення (“греко-католицької нації”). Період від кінця XVIII до 60-х рр. ХІХ ст. характеризувався значним обсягом культурно-освітньої та зростанням суспільно-політичної активності Ставропігії як єдиної (до 1848 р.) світської інституції галицьких українців. У цей час Ставропігія утримувала єдину в місті українську друкарню, школу для українських дітей, здійснювала патронат над Успенською церквою. Ставропігійський інститут навіть набув певного впливу на вирішення актуальних політичних питань. У революції 1848-49 рр. Ставропігія відіграла помітну роль у формуванні української політичної еліти, її члени у значному числі увійшли до першої легальної політичної організації українців Галичини – Головної Руської Ради, заходами Інституту було налагоджене видання першої української газети “Зорі Галицької”. Вивчення діяльності Львівського Ставропігійського інституту в досліджуваний період у контексті суспільно-політичного, релігійного та культурного розвитку галицьких українців належить до назрілих потреб сучасної історіографії, оскільки дозволяє повніше відтворити етапи розвитку та особливості українського національного руху в Галичині наприкінці ХVІІІ – у 60-х рр. ХІХ ст.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є частиною планової теми відділу нової історії України Інституту українознавства ім.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Діяльність Львівського Ставропігійського Інституту (кінець XVIII – 60-і рр. ХІХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок