Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Генетична мінливість соняшника при обробці етилметансульфонатом зрілого та незрілого насіння

Генетична мінливість соняшника при обробці етилметансульфонатом зрілого та незрілого насіння

Назва:
Генетична мінливість соняшника при обробці етилметансульфонатом зрілого та незрілого насіння
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,12 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національна академія наук України
Інститут фізіології рослин і генетики
Васін Віктор Анатолійович
УДК 577.2:575.224.4:582.998.16
Генетична мінливість соняшника
при обробці етилметансульфонатом зрілого та незрілого насіння
03.00.15 - генетика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ -2008
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті олійних культур УААН,
м. Запоріжжя (2001-2005 рр.)
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Лях Віктор Олексійович,
Запорізький національний університет
Міністерства освіти і науки України,
завідувач кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, старший науковий співробітник
Ларченко Катерина Андріївна,
Інститут фізіології рослин і генетики НАН України,
провідний науковий співробітник
доктор сільськогосподарських наук, професор
Васильківський Станіслав Петрович,
Білоцерківський державний аграрний Університет
Мінагрополітики України,
завідувач кафедри селекції та насінництва
Захист відбудеться „_21_” _лютого________2008 р. о _13__ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.212.01 в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України за адресою: 03022, Київ–22, вул. Васильківська 31/17
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту фізіології рослин і генетики НАН України за адресою: 03022, Київ-22, вул. Васильківська, 31/17
Автореферат розіслано ”18” cічня 2008 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор біологічних наук Мордерер Є.Ю.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми.
Соняшник, як одна із найбільш поширених олійних культур у світі, висівається на площі понад 23 млн. га. Основними виробниками його є такі країни як Україна, Росія, Болгарія, колишня Югославія, США, Франція та інші країни (В.А. Гаврилова, 2005). Соняшникова олія застосовується у харчовій промисловості. Вона є джерелом ненасичених жирних кислот, широко використовується у технічних цілях, для виготовлення харчових додатків, фарб тощо. Побічні продукти переробки насіння такі як макуха і шрот є цінними кормами у тваринництві.
Більшість сортів і гібридів соняшника були створені за допомогою класичних методів селекції з використанням спонтанних мутацій (І.Н. Анісімова, 2005).
Створення за допомогою хімічного мутагенезу високоолеїнового сорту Первенець, в олії насіння якого частка олеїнової кислоти збільшена до 75%, замість 30-35% у звичайних сортів, стимулювало дослідження з індукованої мінливості та використання мутацій у селекції соняшнику (К.І. Солдатов, 1976).
На основі сорту Первенець започаткований новий напрямок досліджень і всі подальші високоолеїнові сорти та гібриди соняшнику у світі було створено на основі хемомутанту. Значних результатів по збагаченню генофонду соняшника за допомогою індукованого мутагенезу досягнуто роботами А.А. Калайджяна (1991), Ю.Д. Білецького (1984) та інших дослідників.
Соняшник є перехреснозапильною культурою, що значно ускладнює селекційний процес по створенню вихідного матеріалу, одержання та генетичного вивчення індукованих мутацій, що, в деякій мірі, обумовлює генетичну одноманітність сортів та гібридів.
Розробка нових методів підвищення частоти і спектрів мутацій та розширення на їх основі генетичного потенціалу вихідного матеріалу для селекції соняшнику є перспективним напрямком досліджень. Для створення конкурентноздатних сортів та гібридів соняшника необхідні продуктивні ранньостиглі лінії стійкі до посухи, особливо у зв’язку зі зміною клімату внаслідок глобального потепління, лінії з якісним біохімічним складом насіння та іншими цінними ознаками.
Поєднання методів експериментального мутагенезу з методами класичної селекції та біотехнології сприятиме розширенню спадкової мінливості, добору оригінальних мутацій та їх використанню в генетичному поліпшенні соняшника культурного, як однієї з найбільш поширених олійних культур в Україні.
Наші дослідження особливостей впливу мутагенів при дії на незріле насіння є пріоритетними, окрім того етилметансульфонат, як високоефективний хімічний мутаген, на соняшнику до наших досліджень не використовувався.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Генетична мінливість соняшника при обробці етилметансульфонатом зрілого та незрілого насіння

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок