Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Фізичні властивості багатокомпонентних вузькощілинних твердих розчинів АІІВVI

Фізичні властивості багатокомпонентних вузькощілинних твердих розчинів АІІВVI

Назва:
Фізичні властивості багатокомпонентних вузькощілинних твердих розчинів АІІВVI
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,59 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича
 
ЖИХАРЕВИЧ
Володимир Вікторович
УДК 546.711.49
Фізичні властивості багатокомпонентних вузькощілинних твердих розчинів АІІВVI
01.04.10 – фізика напівпровідників і діелектриків
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Чернівці – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі фізики напівпровідників і наноструктур
Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича,
Міністерство освіти і науки України
Науковий кандидат фізико-математичних наук, доцент
керівник: ОСТАПОВ Сергій Едуардович, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, доцент кафедри комп’ютерних систем і мереж.
Офіційні
опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор
ВІРТ Ігор Степанович, Дрогобицький державний педагогічний університет
доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник
СЛИНЬКО Євген Іларіонович, Чернівецька філія Інституту напівпровідникового матеріалознавства НАН України, завідувач відділу вузькощілинних напівпровідників.
Провідна установа: Львівський національний університет імені Івана Франка, кафедра фізики напівпровідників.
Захист відбудеться “30” березня 2007 р. о 17 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д76.051.01 при Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м.Чернівці, вул. Коцюбинського, 2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (вул. Лесі Українки, 23).
Автореферат розісланий “28” лютого 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Курганецький М.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Сьогодні Hg1-хCdхTe займає провідну позицію основного напівпровідникового матеріалу для виготовлення детекторів інфрачервоного випромінювання у широкому спектральному діапазоні ? = 1 – 14 мкм, особливо у довгохвильовому вікні прозорості атмосфери ? = 8 – 14 мкм [1*]. Це пов’язано з його унікальними фізичними властивостями: плавною залежністю ширини забороненої зони від хімічного складу; малою ефективною масою електронів та їх високою рухливістю; можливістю зміни концентрації носіїв заряду у широких межах (1014 < n, p < 1018 см-3) технологічними методами. Крім того, мінімальна різниця постійних ґратки CdTe та Hg0,8Cd0,2Te (усього 0,3%) дозволяє з успіхом створювати епітаксійні структури на основі цих матеріалів, а висока рухливість носіїв заряду – розробляти швидкодіючі прилади [2*].
Однак Hg1-хCdхTe має ряд серйозних недоліків. По-перше, це часова нестабільність кристалів, причина якої полягає у слабкому зв’язку атомів ртуті у кристалічній ґратці, що призводить до утворення вакансій ртуті, – акцепторів, і відповідно, до перерозподілу рівня електрично активних центрів носіїв струму [2*]. По-друге, це значна залежність об’ємних та, особливо, поверхневих властивостей матеріалу від досконалості його кристалічної структури.
Отже, пошук шляхів поліпшення стабільності й однорідності кристалів Hg1-хCdхTe або синтезування його аналогів з більш досконалою та стабільною кристалічною ґраткою залишається однією з найактуальніших задач технології вузькощілинних напівпровідників. Такого вдосконалення можна досягти уведенням у твердий розчин елементів з меншим, ніж у кадмію, іонним радіусом, що призведе до стабілізації кристалічної ґратки. Цими ізовалентними елементами можуть слугувати, зокрема, марганець і цинк.
У працях [3*, 4*] уперше запропоновано новий вузькощілинний напівпровідниковий твердий розчин Hg1-x-y-zCdxMnyZnzTe з незначним (1–5%) вмістом марганцю і цинку та досліджено деякі його фізичні властивості. Автори цих праць позиціонують розроблений матеріал як альтернативний Hg1-хCdхTe для виробництва фотоприймачів інфрачервоного випромінювання, що поєднує в собі переваги Hg1-хCdхTe, підсилені позитивним впливом на кристалічну ґратку цинку та марганцю. Новий твердий розчин Hg1-x-y-zCdxMnyZnzTe вигідно відрізняється від Hg1-хCdхTe: а) більшою часовою та термічною стабільністю; б) більшою структурною досконалістю; в) кращими властивостями поверхні та меж поділу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Фізичні властивості багатокомпонентних вузькощілинних твердих розчинів АІІВVI

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок