Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ДОХОДІВ ЯК ЧИННИК СОЦІАЛЬНОЇ НАПРУЖЕНОСТІ

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ДОХОДІВ ЯК ЧИННИК СОЦІАЛЬНОЇ НАПРУЖЕНОСТІ

Назва:
ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ДОХОДІВ ЯК ЧИННИК СОЦІАЛЬНОЇ НАПРУЖЕНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,07 KB
Завантажень:
339
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Національна академія наук України
Інститут соціології
Бабак Олена Володимирівна
УДК 316.344.2:316.48
ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ДОХОДІВ
ЯК ЧИННИК СОЦІАЛЬНОЇ НАПРУЖЕНОСТІ
22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті соціології Національної академії наук України.
Науковий керівник – | доктор економічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України
Ворона Валерій Михайлович,
Інститут соціології НАН України, директор
Офіційні опоненти: | доктор економічних наук, професор Саєнко Юрій Іванович,
Інститут соціології НАН України, завідувач відділу соціальної експертизи
кандидат соціологічних наук, доцент
Коваліско Наталія Володимирівна,
Львівський національний університет імені Івана Франка, кафедра соціології
Провідна установа: | Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра історії та теорії соціології, м.Київ
Захист відбудеться 17 січня 2003 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.229.01 в Інституті соціології НАН України за адресою: 01021, м. Київ – 21, вул. Шовковична, 12.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту соціології НАН України за адресою: 01021, м. Київ – 21, вул. Шовковична, 12.
Автореферат розісланий “13” грудня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради |
Стукало С.М.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Чинник нерівності у володінні матеріальними ресурсами здавна виділений суспільствознавцями в числі основних, що можуть призвести до дестабілізації суспільного життя. Існуюча в сучасній Україні диференціація населення за ознакою матеріальної забезпеченості, що набуває характеру поляризації, абсолютна та відносна економічна депривація частини суспільства, характеризує ситуацію, як таку, що сприяє розвитку негативної соціальної напруженості, накопиченню конфліктогенного потенціалу у площині розподілу матеріальних благ.
Економічний ефект інтенсифікації праці в умовах конкуренції і, відповідно, економічної нерівності безумовний. У цьому сенсі доходна й майнова нерівність дає позитивний ефект. Разом з тим соціальне невдоволення абсолютно чи відносно депривованих груп, а також тих, хто вважає нову соціальну структуру та розподіл не справедливими в силу ідеологічних переконань, уявлень, стереотипів, хоча не обов’язково належить до малозабезпечених, за певних умов (впливу політичних, інформаційних, соціальних чинників) може призвести до відкритого соціального протистояння. У такому випадку варто говорити про негативний ефект соціальної напруженості, викликаної економічною нерівністю. Визначення межі матеріальної нерівності, яка сприяє розвитку позитивної соціальної напруженості та не дозволяє надмірно розвиватися негативній (якби це було здійсненним завданням) справляє істотний вплив на одвічні пошуки рівноваги між соціальною справедливістю та економічною ефективністю. Важливого значення набуває аналіз громадської думки щодо легітимності тих чи інших форм економічної нерівності як чинника легітимності соціальної системи загалом, уявлень про справедливий розподіл благ та пошук механізмів, що стримують розвиток напруженості з-приводу нерівності у матеріальному становищі різних соціальних груп.
Наукова проблема полягає в необхідності всебічного вивчення впливу існуючої диференціації населення сучасної України за рівнем доходів на протікання соціальних процесів, оцінці ймовірності ескалації різних проявів соціальної напруженості з причини доходної поляризації та пошуку чинників, що запобігають зростанню соціальної напруженості, викликаної нерівним розподілом доходів у суспільстві.
Диференціація за рівнем матеріальної забезпеченості як чинник дестабілізації суспільних відносин у різних аспектах розглядається в роботах суспільствознавців “протосоціологічного” періоду Ф.Бекона, Н.Макіавеллі, Т.Гоббса та ін., у класичних працях К.Маркса, П.Сорокіна, М.Вебера, Е.Дюркгейма, О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ДОХОДІВ ЯК ЧИННИК СОЦІАЛЬНОЇ НАПРУЖЕНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок