Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)

Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)

Назва:
Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,72 KB
Завантажень:
241
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Національна Академія Наук України
Інститут Зоології імені І. І. Шмальгаузена
Зіненко Олександр Іванович
УДК 598.1:[591.5+591.4](477.5)
Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)
03.00.08 – Зоологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2006


Дисертація є рукопис
Робота виконана у Відділі популяційної екології та біогеографії Інституту зоології НАН України, м. Київ
Науковий керівник: кандидат біологічних наук
Котенко Тетяна Іванівна
Інститут зоології НАН України, старший науковий співробітник Відділу популяційної екології та біогеографії
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Межжерін Сергій Віталійович
Інститут зоології НАН України, м. Київ, завідуючий Відділом еволюційних і генетичних основ систематики
кандидат біологічних наук, доцент
Гассо Віктор Якович
Дніпропетровський національний університет, завідуючий кафедрою зоології та екології
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра зоології.
Захист дисертації відбудеться _11 квітня___2006 р.
о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України за адресою: 01601, Київ-30, вул. Б. Хмельницького, 15.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України за адресою: 01601, Київ-30, вул. Б. Хмельницького, 15.
Автореферат розіслано “ 9 ” _березня_ 2006 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої Вченої Ради
кандидат біологічних наук Золотов В. В.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. У багатьох біотопах лісостепової зони Лівобережної України плазуни досягають значної чисельності, відіграють помітну роль в екосистемах, є невід’ємними елементами біорізноманіття. Це перспективні модельні об’єкти еволюційних та екологічних досліджень. Завдяки досить стабільним біоценотичним зв’язкам рептилії є важливими індикаторами стану середовища. Два види плазунів фауни регіону – мідянка Coronella austriaca Laurenti, 1768 та степова гадюка Vipera(Christoph, 1861) – занесені до Червоної книги України; всі види плазунів охороняються в рамках Бернської конвенції. Отруйні змії є джерелом цінної отрути.
До складу герпетофауни Лівобережного Лісостепу входять лісові і степові, східні та західні види, проходять межі ареалів дев’яти таксонів. На території регіону відбувається взаємодія двох підвидів прудкої ящірки – Lacerta agilis chersonensis Andrzejowski, 1832 та L. exigua Eichwald, 1831, а також двох форм гадюк – звичайної гадюки Vipera berus berus (Linnaeus, 1758) та гадюки Нікольського, описаної як самостійний вид Vipera nikolskii Vedmederja, Grubant et Rudaeva, 1986. Остання форма є недостатньо вивченою: існує полеміка щодо її таксономічного статусу та обсягу, погано розроблена діагностика, бракує даних щодо поширення.
Для лісостепової зони Лівобережної України характерними є фрагментовані популяції рептилій. Такі ізольовані популяції тварин, які мають обмежені можливості до міграцій та невелику чисельність, дуже чутливі до змін середовища. На території Лівобережного Лісостепу до останнього часу були майже відсутні заповідні території, що ускладнює проблему збереження плазунів в регіоні. Таким чином, вивчення популяцій рептилій Лівобережного Лісостепу має як теоретичне значення, так і практичне, зокрема для збереження біорізноманіття.
Хоча на терені Лівобережного Лісостепу плазуни почали систематично вивчатися ще з ХІХ сторіччя, спеціальні сучасні дослідження на цій території майже не проводилися, а регіональні зведення охопили такі регіони України, як Крим (Щербак, 1966), Карпати (Щербак, Щербань, 1980), Правобережне Полісся (Заброда, 1983), Лівобережний Степ (Котенко, 1983), Північно-Західне Причорномор’я (Таращук, 1987) та південь степової зони (Кармишев, 2002). Таким чином, Лівобережний Лісостеп – один з останніх регіонів України, рівень вивченості плазунів якого залишається порівняно низьким та не відповідає сучасному рівню розвитку герпетології.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Плазуни лівобережного лісостепу України (Поширення, Морфологія, таксономія, біологія, екологія)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок