Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКА ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА 70-80-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

УКРАЇНСЬКА ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА 70-80-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

Назва:
УКРАЇНСЬКА ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА 70-80-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,83 KB
Завантажень:
164
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ М.П. ДРАГОМАНОВА
ДОРОШ ГАЛИНА ОЛЕКСІЇВНА
УДК 883.3.09
УКРАЇНСЬКА ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА
70-80-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
10.01.01 - українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української літератури ХХ століття Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Кабінет Міністрів України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Семенюк Григорій Фокович, Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, в.о. директора.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Федченко Павло Максимович,
Інститут літератури імені Т.Шевченка НАН України, провідний науковий співробітник;
кандидат філологічних наук, доцент
Бондарєва Олена Євгенівна,
Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, доцент кафедри україністики.
Провідна установа: Тернопільський державний педагогічний університет ім. Володимира Гнатюка, кафедра української літератури, Міністерство освіти і науки України, м. Тернопіль.
Захист відбудеться "_25__" _червня__________ 2002 р. о _16____ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К. 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано "_22___" травня 2002 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Гальона Н.П.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Процес національно-культурного відродження, викликаний змінами в суспільно-політичному житті українського народу, зумовлює сьогодні необхідність концептуального переосмислення історії вітчизняної літератури ХХ століття, зокрема літературний розвиток останнього десятиліття позначений посиленою увагою до художньої спадщини цієї епохи, відкриттям замовчуваних її сторінок, реабілітацією імен письменників так званої "доби застою", поверненням до активного мистецького життя їхніх творів, а головне - зміною ціннісних орієнтацій, переглядом узвичаєних понять і явищ, літературознавчих інтерпретацій.
Складна проблема психологізму в творчості письменників тоталітарної доби ще достатньо не досліджена сучасним літературознавством. Поки що вона висвітлена переважно на рівні публіцистики. Про деформації та переродження в галузі культури, художньої творчості за умов радянського режиму, про "депсихологізацію" літературних творів йшлося у публікаціях Є.Сверстюка, Ю.Коваліва, І.Дзюби. Однією з перших спроб окреслити деякі спільні риси тоталітарної системи та естетики "соцреалізму" було дослідження Є.Добренка. Питання збереження національної тотожності за часів тоталітаризму порушував В.Діброва. Названу проблему відчутно поглибили та розширили навчальні посібники та підручники авторського колективу Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, зокрема підручник "Історія української літератури ХХ століття", присвячений новому поціновуванню літератури попередніх десятиліть. Абсолютно слушно розмірковує І.Дзюба, коли стверджує, що "сьогодні важливо говорити не лише про втрачене, а й про збережене та здобуте. Нам варто навчитися бачити і цінувати оцю незнищенність, виживальність української культури, оті вперті зусилля більших чи менших її діячів, - бачити все, що вони спромоглися зберегти і сказати для нас, у прозорій чи завуальованій формі"1 .
Письменники, які творили в епоху панування радянської ідеології, водночас розхитували її "зсередини". Безпосередньо чи спорадично, усвідомлено чи напівсвідомо заглиблюючись у суть речей, зокрема у глибинні концепти категорій людського і людяного, обстоюючи моральні й етичні цінності, вони розкривали і духовну стійкість, і суспільні марення, і деформацію характеру людини подеколи набагато точніше, ніж соціологи і публіцисти. Для сучасної аналітичної думки актуальними лишаються і проблеми такого суспільно вагомого роду літератури, як драматургія, адже у 70-80-ті роки драматургія, поруч з епічною прозою, прагнула розглянути найсуттєвіші морально-філософські проблеми доби, а наприкінці 80-х її соціально-філософська проблематика стає ще більш вигостреною, а психологізм набуває оновленої сили.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА 70-80-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок