Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ АКТИВНОЇ ОСОБИСТОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. (НА МАТЕРІАЛІ ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ТА В.ВИННИЧЕНКА)

ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ АКТИВНОЇ ОСОБИСТОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. (НА МАТЕРІАЛІ ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ТА В.ВИННИЧЕНКА)

Назва:
ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ АКТИВНОЇ ОСОБИСТОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. (НА МАТЕРІАЛІ ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ТА В.ВИННИЧЕНКА)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,83 KB
Завантажень:
226
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. І.І.Мечникова
СИНЯВСЬКА Леся Іванівна
УДК 883-2 189/193
ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ АКТИВНОЇ
ОСОБИСТОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ
КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. (НА МАТЕРІАЛІ
ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ТА В.ВИННИЧЕНКА)
10.01.01 – українська література
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса - 2000

Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Одеському державному університеті ім. І.І.Мечникова
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, професор
Паньков Анатолій Іванович,
Одеська державна юридична академія
в.о.ректора державної юридичної академії
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, доцент
Панченко Володимир Євгенович,
Кіровоградський державний педагогічний
університет ім. В.К.Винниченка,
завідувач кафедри зарубіжної літератури та компаративістики;
кандидат філологічних наук, доцент
Сподарець Володимир Іванович,
Південноукраїнський державний педагогічній
університет ім. К.Д.Ушинського,
завідувач кафедри української мови та літератури
Провідна установа: Дніпропетровський державний університет
Захист відбудеться 29 березня 2000 р о 13.30 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради, шифр
К 41.051.02 в Одеському державному університеті ім. І.І.Мечникова (65058, Одеса, Французький бульвар, 24/26, ауд. 91).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Одеського державного університету ім. І.І.Мечникова (65057, Одеса, вул. Преображенська, 24).
Автореферат розіслано "29" лютого 2000 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Черноіваненко Є.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Сутність людини, її моралі, етики, смислу життя та діяльності, стосунків і взаємин з іншими людьми і суспільством – ці проблеми завжди були в центрі уваги літератури.
Унікальність ситуації рубежу століть полягає у прагненні художнього героя розірвати коло традиційних для реалістичної літератури ознак. Багатьма літературознавцями (В.Агеєва, Т.Гундорова, М.Євшан, С.Павличко) період зламу століть пов’язується з виникненням нової, модерної течії в українській літературі. Утверджувалася модерна течія не паралельно народництву, а як бунт проти нього. Саме із появою модернізму митці звертаються не до типових, а до індивідуальних характеристик людини, на перший план виходять не соціальні, а психологічні проблеми. Звідси – прагнення збагнути таємниці людської психіки, потайні, підсвідомі структури, інтерес до психологічного аналізу, що відкриває простір для вияву безлічі характерів, факторів впливу на формування цих характерів.
Для Лесі Українки та В.Винниченка – двох найяскравіших митців зламу століть, представників модерної течії в українській драматургії – ця проблема була надзвичайно важливою і непростою. Обоє вони стали на бік особистісної, а не колективістської моралі, обравши, таким чином, об’єктом зображення індивідуальне неповторне “Я”. На жаль, індивідуалістичні мотиви творчості Лесі Українки досліджувалися мало, хоча потужний їх струмінь відзначали М.Євшан, М.Зеров. Та детальної розробки, монографічного опису особистісних, індивідуалістичних проявів у творчості поетеси немає і досі.
В.Винниченка часто звинувачували у пропаганді нових вчень і теорій, в індивідуалізмі, але характерні ознаки його вияву на рівні художнього персонажа-образу теж не досліджувалися належним чином.
А тим часом активна особистість – це той новий персонаж, що знайшов своє буття у художніх концепціях особистості Лесі Українки та В.Винниченка. Спільним для обох митців є інтерес до такої особистості, що здатна протиставити себе натовпу, масі. Активність такої особистості якраз і проявляється у цьому протистоянні, у здатності до індивідуального бунту. Це найбільш яскраво демонструють драми Лесі Українки та В.Винниченка. Новаторство у архітектоніці та різноманітності форм, парадоксальність ситуацій, незвичайний тип персонажів, концентрація уваги авторів на емоційно-психічному стані героя у п’єсах привертали увагу і літературознавців, і критиків, робили твори у свій час часто дискусійними (“Кассандра”, “Одержима” Лесі Українки; “Великий Молох”, “Mеmento” В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ АКТИВНОЇ ОСОБИСТОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. (НА МАТЕРІАЛІ ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ТА В.ВИННИЧЕНКА)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок